Stezka připomíná vyhaslé životy na rakousko-české hranici

Stezka připomíná vyhaslé životy na rakousko-české hranici
28. října 2022 Události Autor: Adéla Šimoníková

Sdružení Paměť dnes ve Vyšším Brodě u Českého Krumlova na jihu Čech otevřelo novou naučnou stezku a uctilo památku zabitých nejen na rakousko-českých hranicích. Hostem Proglasu byl předseda Sdružení Paměť Miroslav Kasáček, který sdělil podrobnosti k této události i samotné stezce.

Na otevření naučné stezky spolupracovalo Sdružení Paměť společně s městem Vyšší Brod a rakouským městem Weitra. „Pátrali a prověřovali jsme denní hlášení a hledali zabité, kteří skončili v touze po svobodě na hranicích. Bylo jich celkem 32 a stezka v současné době má 10 panelů, jsou to zajímavé příběhy. Předpokládáme, že bychom stezku následně doplnili památníkem těch 32 zabitých na této hranici,“ říká Kasáček. 

Sdružení paměť se snaží připomínat nejenom zabité na hranici, ale také ty, kteří byli vězněni a různě vyšetřováni. Předseda sdružení Kasáček mluví o dalších plánech: „Chtěli bychom v současné době vydat publikaci, kde zmapujeme úsek jižní Moravy od slovenské hranice až po Slavonice. V těchto místech bylo zabito 53 lidí a my chceme, aby se o nich vědělo, aby se na ně nezapomnělo.“

Poslechněte si celý rozhovor s Miroslavem Kasáčkem ze Sdružení Paměť, který vedla moderátorka Alena Šedivá: