Spojené státy nevyslyšely žádost o milost pro duševně nemocnou ženu

Spojené státy nevyslyšely žádosti o milost
13. ledna 2021 Události Autor: Eva Svobodová

Přes protesty americké i světové veřejnosti USA včera provedly popravu 52leté Lisy Montgomeryové, která trpěla mentální poruchou. Ve věznici státu Indiana dostala 12. ledna 2021 do žil smrtící injekci. Ve Spojených státech se jednalo o první exekuci ženy na federální úrovni po téměř 70 letech. 

Nejvyšší soud Spojených států zamítl odvolání jejích právních zástupců včetně petice tisícovky dalších amerických advokátů i apelů lidskoprávních organizací. Také katolická laická Komunita Sant’Egidio zorganizovala v uplynulých týdnech petici žádající pro vražedkyni doživotí namísto trestu smrti. Ještě několik hodin před popravou iniciovala Komunita novou výzvu a připojila se k nočnímu modlitebnímu bdění za odvrácení exekuce. Jednalo se o jedno z posledních politických rozhodnutí dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa, který žádosti o milost odmítl.

Komunita Sant’Egidio v reakci na smrt L. Montgomeryové vyjádřila v oficiálním prohlášení „bolest a pobouření tváří v tvář krutému rozhodnutí popravu přese všechno vykonat.“ Podle Komunity se jedná o „legalizovanou touhu po pomstě, která nemá nic společného se spravedlností, jež se vždy zasazuje o život.“ V tom je Komunita v jednotě s učením katolické církve. Z podnětu papeže Františkem byla v roce 2018 provedena změna příslušného článku katolického Katechismu. Po této úpravě označuje trest smrti jako „nepřípustný za všech okolností“, protože bere zločincům možnost lítosti a obrácení.

NyníPozvánky a písničky
Píseň: Myšlenky Johna Lennona (2020); Interpret: Brzobohatý Ondřej Gregor; Album: Brzobohatý O.: Myšlenky Johna Lennona (singl)
10:00Zprávy Proglasu, počasí
10:05Písně
10:30Vonička pro milovníky...
11:00Barvínek
11:45Písně
11:57Myšlenka na den

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony