Soud zrušil trest smrti nad pákistánskými křesťany, zastal se jich i Evropský parlament

Soud zrušil trest smrti nad pákistánskými křesťany, zastal se jich i Evropský parlament
4. června 2021 Události Autor: Filip Breindl

Pákistánský nejvyšší soud osvobodil křesťanské manžele odsouzené k trestu smrti za rouhání. Absolutní trest byl nad nimi vynesen v roce 2014, od té doby čekali na popravu. Obvinění se týkalo zaslání textových zpráv s údajně urážlivým protiislámským obsahem.

Shafqat Emmanuel a jeho manželka Shagufta Kausarová z města Gojra západně od Láhauru, pokládali celou záležitost za spiknutí - během soudu popírali, že by dotyčné zprávy odeslali, a poukazovali na spory s muslimskými kolegy z pracoviště. Tvrdili, že předmětný text se objevil až po ztrátě telefonu.

Osvobození pákistánských manželů požadovala květnová rezoluce Evropského parlamentu, která zároveň požadovala revizi dohody EU s Pákistánem – ekonomické výhody pro asijskou zemi jsou podmíněny pokrokem v oblasti lidských práv. Právě zákon o rouhání, který umožňuje udělení trestu smrti, podle kritiků bývá zneužíván v neprospěch obyvatel z menšinových náboženských komunit, vedle křesťanů také hinduistů.

Manžele ve sporu zastupoval Saif-ul-Malook, který byl advokátem Asie Bibiové, další pákistánské křesťanky odsouzené k trestu smrti za údajné rouhání. V roce 2018 ji nejvyšší soud osvobodil, nyní žije v exilu. Saif-ul-Malook očekává, že po nynějším soudním rozhodnutí by se jeho klienti mohli ocitnout na svobodě příští týden.

zdroj: Kathpress, Fides, ČTK

Foto: Pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony