Školní rok začíná pro salesiány v Bulharsku, Čechy posílí Latinoameričané

Školní rok začíná pro salesiány v Bulharsku, Čechy posílí Latinoameričané
16. září 2019 Události Autor: Filip Breindl

Začíná nový školní rok v Bulharsku, působišti českých salesiánů. Většina tamní komunity sídlící v Kazanlaku a Staré Zagoře se tam vrací zhruba po měsíci ve vlasti, kde se mimo jiné zapojili do benefičních akcí na podporu salesiánské práce v Bulharsku – poslední proběhla v sobotu v centru Brna. "Znovu rozjedeme všechny programy, chystají se animátorské kurzy, provozujeme různé kroužky," popisuje představený komunity P. Petr Cvrkal.

"Máme sen dokončit příští sen dokončit příští rok část komunity ve Staré Zagoře, abychom se tam mohli přestěhovat, a pokračovat ve stavbě kostela a školy pro Romy," přibližuje dále salesián Cvrkal s tím, že komunita nadále bude působit v obou městech. "V Kazanlaku je internát pro kluky z romské čtvrti ze Staré Zagory, kteří chodí do bulharských škol. To vidíme jako jeden z našich apoštolátů, který nás drží v Kazanlaku. Kromě toho je tam malá farnost a středisko mládeže," říká P. Cvrkal o městě v centrální části země, kde žije asi 70 tisíc obyvatel a česká salesiánská misie v Bulharsku tam v 90. letech započala.  

Kromě salesiánů tam z České republiky pravidelně vyrážejí i dobrovolníci - teď tuto službu zahajuje jedna česká rodina, která se mimo jiné bude snažit o fundraising, získávání prostředků na práci s mládeží u bulharských firem a dárců. Už před časem se členem komunity stal salesiánský kněz z Indie. "Koncem roku by k nám měl přijít jeden spolubratr z Argentiny, je koadjutor, tedy bratr po věčných slibech. Ještě by měl na rok nebo dva na praxi přijít jeden bratr z Guatemaly," prozrazuje P. Cvrkal a k zahraničním posilám dodává: "Už před několika lety jsme měli přání, aby naše komunita byla mezinárodní a nešlo jen o jakési české velvyslanectví v Bulharsku. Vnímáme, že je to velké obohacení pro náš apoštolát. Bratři z jiných částí světa přinášejí nové pohledy a pro nás je to velký dar."