Papež v Bulharsku navštívil uprchlíky, jeho cestu provázejí i čeští salesiáni

Papež v Bulharsku navštívil uprchlíky, jeho cestu provázejí i čeští salesiáni
6. května 2019 Události Autor: Filip Breindl

Návštěvou uprchlického centra zahájil papež František druhý den své apoštolské cesty do Bulharska. Už v jejím úvodu vyzval obyvatele i vládu k větší vstřícnosti k migrantům. Bulharsko patří k zemím, které stejně jako Česká republiky odmítly pakt Organizace spojených národů o uprchlících. V táboře na okraji Sofie papež ráno hovořil s asi 50 dospělými a dětmi převážně iráckého a syrského původu.

Při nedělním setkání s prezidentem Bojkem Borisovem a dalšími bulharskými činiteli vyjádřil papež znepokojení nad vylidňováním země a vyzval ke snaze zastavit emigraci mladých a bojovat proti "demografické zimě". Podle papeže Bulharsko za 30 let přišlo o dva miliony občanů. Organizace spojených národů uvádí, že populace této balkánské země, aktuálně sedmimiliónová, klesá nejrychlejším tempem na světě v důsledku emigrace, slabé porodnosti a úmrtnosti, která převyšuje evropský průměr.

Ze Sofie se dnes papež vydal do města Rakovski v centrálním Bulharsku, kde má na programu mši s prvním svatým přijímáním a setkání s místními farníky. K jednotlivým akcím Františkova pobytu v zemi se připojuje i komunita českých salesiánů z misie v Kazanlaku a Staré Zagoře. "Včera jsme do Sofie vypravili dva autobusy. Jeli s námi i mladí z romské čtvrti ve Staré Zagoře, s nimiž pracujeme. Byli nadšení, že mohli vidět papeže. Někteří byli dokonce mezi dobrovolníky, kteří při mši nosili deštníky při podávání svatého přijímání," popsal P. Martin Jílek a dodal: "Všichni v komunitě to se spolubratry prožíváme a dnes jedeme společně za papežem zase."

Podle jeho slov je papežova cesta hlavní událostí pro bulharská média už několik týdnů a místní veřejnost se k Františkově příjezdu vyjadřuje převážně pozitivně. Katolíci v zemi tvoří asi jedno procento obyvatel. "Oficiální prohlášení pravoslavného synodu vyznívala docela negativně a k papeži odmítavě. My ale víme, že na osobní úrovni jsou ty vztahy lepší, než co hlásá pravoslavná církev navenek. Je to otázka trpělivosti a budování vzájemných vztahů. Přítomnost papeže může přinést lepší otevření těchto vztahů, když připomněl zdejší působení svatých Cyrila a Metoděje v ještě nerozdělené církvi a nazval je apoštoly ekumeny. To může mít velký ohlas, protože zdejší úcta k těmto věrozvěstům je veliká," poznamenal P. Jílek a zmínil také, že František připomíná odkaz svatého Jana XXIII., který v Bulharsku působil v meziválečném období jako vatikánský diplomat. "Historici říkají, že právě odtud si přinesl silnou inspiraci k ekumenické otevřenosti, o níž jednal jím svolaný druhý vatikánský koncil," uvedl Martin Jílek.