Setkávat se vstřícněji a s větší chutí víry, zaznělo na konferenci o synodalitě

Setkávat se vstřícněji a s větší chutí víry, zaznělo na konferenci o synodalitě
12. října 2021 Události, Synoda a synodalita Autor: Filip Breindl

V souvislosti se zahájením celosvětového synodálního procesu v katolické církvi se na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy uskutečnila konference zaměřená na vnitrocírkevní dialog a synodalitu. 

Papež František při víkendovém zahájení zdůraznil potřebnost zapojení všech věřících do dvouletého procesu a nutnost vedení Duchem svatým, aby církev směřovala tam, kam chce Bůh. Plzeňský biskup Tomáš Holub k tomu dnes řekl: "Jsem přesvědčen, že rozměr modlitby a naděje v reálné působení Ducha svatého se oživuje trvale skrze modlitbu, naslouchání Božímu slovu a také jeden druhému. K tomu budu věřící ve své diecézi povzbuzovat," uvedl s tím, že synodální proces by byl problematický, pokud by se k němu přistupovalo jen formálně, bez vnitřní účasti: "Základní překážka vznikne, když to bude jen jakési odfajfkování něčeho, co po nás chce Řím, a nebude to nadšení pro vanutí Ducha svatého v konkrétní situaci, ve které jsme," podotkl biskup Holub.

Na konferenci zazněly příspěvky o vytváření prostoru pro dialog v církvi, o přípravě bohoslovců na synodální život ve farnosti, ale také o poučení z Plenárního sněmu církve v ČR na přelomu tisíciletí nebo o synodální cestě vyhlášené před časem v německém církevním prostředí. Podle děkana pořádající fakulty Vojtěcha Novotného je synodalita "pojem, kterým označujeme nějakou kvalitu mezilidských vztahů mezi námi. O ni máme pečovat. Do určité míry máme vztahy mezi sebou institucionalizované – máme různé nástroje, rady, komise, schůze, setkání. Domnívám se, že bychom si měli položit otázku, jakým duchem jsou tato naše setkání nesena, zda v nich je společenství, spoluúčast na jediném poslání, a co máme udělat pro to, abychom se setkávali vstřícněji, s větší chutí víry a také efektivněji. Navrhuji proto, abychom přemýšleli o tom, jak tyto orgány fungují, které z nich jsou nezbytné, které nikoli, jak učinit naše soužití transparentnějším a podobně," řekl Vojtěch Novotný s tím, že vyšší kvalitu soužití v katolickém společenství by pokládal za jeden z důležitých výstupů synodálního procesu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony