Hlavním aktérem synody musí být Duch svatý, prohlásil papež

Hlavním aktérem synody musí být Duch svatý, prohlásil papež
9. října 2021 Události, Synoda a synodalita Autor: Filip Breindl

Papež František na začátku světové katolické synody vyzval církev, aby prokázala jednotu, odvahu a odhodlání. Při zahájení celého synodálního procesu, který vyvrcholí za dva roky, zdůraznil potřebnost zapojení všech, jinak se, jak prohlásil, stane řeč o komunitě jen zbožným záměrem.

Důležité je, aby se církev nechala vést tam, kam chce Bůh, ne podle osobních představ a preferencí, dodal před vatikánským shromážděním, v němž byla i Hana Pohořalá z pětičlenného národního synodálního týmu. "Jsem plná dojmů, protože kromě slov papeže Františka zazněla řada svědectví a pak jsme ještě pracovali ve skupinách. Nejdůležitější je právě upřímné spojení s Bohem, které nás vede i k pokoře v nás samých a připravuje nás na tu nejdůležitější fázi, kterou ta synoda začala, a tou je fáze naslouchání. Nevíme přesně, kam na této cestě dojdeme, a je dobře, že to nevíme, protože by to měl vědět pouze Duch svatý. To, co se ale po nás žádá jako primární předpoklad, je naslouchání," uvedla Hana Pohořalá k slovům papeže Františka, že klíčovým aktérem celého procesu je Duch svatý.

Papež také řekl, že synoda není parlamentem ani výzkumem veřejného mínění. Podle Hany Pohořalé to neznamená, že by v rozpravě neměly zaznít zcela osobní postřehy a přání, ale mělo by jít o postřehy vedené zájmem o dobro celku. "Abychom mohli evangelizovat ven, je třeba mít vše srovnáno doma. Určitě každý ví, že ne vždy jsme uvnitř církve rodinou, kde si můžeme všechno otevřeně vyříkat. Tady může zaznít cokoli, ale cokoli, co je konstruktivní. Abychom dokázali naslouchat Duchu svatému v tom, co zazní v nás, ale i v tom, co zazní od druhých," komentovala členka národního synodálního týmu s odkazem na vlastní zkušenost úvodní rozpravy. 

V neděli se ve Vatikánu koná zahajovací bohoslužba synody, o příštím víkendu pak proces začne na diecézní úrovni na všech kontinentech.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony