S mladými lidmi na cestu - účastníci synody putovali Římem

S mladými lidmi na cestu - účastníci synody putovali Římem
25. října 2018 Události Autor: Filip Breindl

Vydat se s mladými lidmi na cestu – záměr probíhající biskupské synody ve Vatikánu dnes 300 účastníků shromáždění symbolicky vyjádřilo na asi šestikilometrové pouti po části historické trasy takzvané francouzské cesty v ulicích Říma. Biskupy doprovázeli mladí věřící z městských farností, kteří připravili tři meditační zastavení.

Program zakončila mše ve svatopetrské bazilice. V jejím úvodu se připojil papež František, který s poutníky pronesl vyznání víry. "Co jsme tři týdny na synodě dělali především teoreticky, jsme nyní převedli do praxe - vydali jsme se společně s mladými lidmi na cestu," uvedl pro italskou křesťanskou televizi TV 2000 rakouský kardinál Christoph Schönborn. Takzvaná Via Romea Francigena vede z francouzského Calais podle dokumentace, kterou na konci 10. století pořídil na své cestě do Říma tehdejší arcibiskup z anglického Canterbury Sideric. 

Po této pouti se synoda vrací k jednání - nyní zpracovává závěrečný dokument. "Měl jsem takový dojem, že jakoby z dokumentu vycházel strach. Strach z budoucnosti, co zde bude, jak to jako církev přežijeme, a tak jsem svůj příspěvek zaměřil na důvěru. Synodní otce jsem vyzval, abychom se nebáli mladým lidem věřit, vždyť oni také mají ty nejlepší úmysly. Jsou jiní než my, což je vidět na první pohled, ale nebojme se jim věřit," řekl vatikánskému rozhlasu o svém příspěvku v synodní debatě zástupce společné biskupské konference severskýchz zemí, slovenský kapucín Dávid Tencer, biskup z islandského Reykjavíku.