Rozcestník přenosů mší sv. využívají tísíce věřících

Rozcestník přenosů mší sv. využívají tísíce věřících

Už přes rok trvající epidemická opatření, kvůli kterým se bohoslužeb může účastnit omezený počet účastníků, přiměla mnohé farnosti k zavedení internetových přenosů pro své farníky. I další věřící tak mají možnost být na dálku přítomni na mši svaté - na vzdálených, třeba poutních místech, nebo navštívit mši svatou celebrovanou bývalým farářem v jeho novém působišti. K tomu pomáhá webová stránka mseonline.cz, jenž nabízí aktuální přehled jejich přenosů. Založil a spravuje ji Vít Mejzlík z Uhřínova u Velkého Meziříčí. 

Na výběr mají lidé okolo 130 míst, kam se pomocí webu mohou podívat. Divácký rekord padl vloni na Velký pátek, kdy přes internetovou stránku sledovalo obřady 33 000 lidí. Letos si ji v neděli průměrně pomocí webu vybírá kolem 12 000, ve všední dny pak cirka 2 000 zájemců. Vít Mejzlík ve vysílání vysvětlil, že tyto statistiky jsou určovány zejména vládními nařízeními: "Loni na jaře, kdy se lidé vůbec nemohli účastnit bohoslužeb, byla návštěvnost stránek nejvyšší. S příchodem léta se snížila, včetně počtu přenosů. A zase s podzimem a druhou vlnou se farnosti k vysílání vracely. Vždy se promítá to konkrétní vládní nařízení a je dokonce znát, jestli je to omezení 30 % nebo aktuální 10 % kapacity kostela."

Podle zakladatele portálu www.mseonline.cz Víta Mejzlíka si lidé z nabídky rozcestníku nedělních online mší nejčastěji vybírají přenos salesiánů z Brna-Žabovřesk. Mezi další favority dle něj patří přenosy z Polné, Uherského Brodu nebo Kroměříže.

Pokud vás zajímá, kam míří lidé ve všední dny a zda přenos volí spíše podle kazatele nebo třeba podle poutního místa, poslechněte si celý rozhovor na níže uvedeném odkazu. 

Přidání nových odkazů na bohoslužby, nejen o Velikonocích, je nadále možné. Více informací na info@mseonline.cz 

Foto: Člověk a víra, Klára Kalinová

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony