Rok zázraků, nemějte strach! Pražské muzeum přináší k 17. listopadu dvě výstavy

Rok zázraků, nemějte strach! Pražské muzeum přináší k 17, listopadu dvě výstavy
17. listopadu 2020 Události Autor: Filip Breindl

Muzeum paměti 20. století k dnešku zpřístupnilo na internetu dvě výstavy, které se tématicky vztahují ke Dni boje za svobodu a demokracii. Jedna z nich pod názvem Rok zázraků - Československo a rozpad sovětského bloku přibližuje rozpad komunistické moci ve střední a východní Evropě, druhá přibližuje církev na cestě ke svobodě. 

Jde o výsledek práce Polského institutu v Praze ve spolupráci s místním arcibiskupstvím a knihovnou Libri prohibiti. Nabízí pohled na protirežimní katolické aktivity a představuje některé osobnosti, například kardinály Josefa Berana, Józsefa Mindszentyho či podíl papeže Jana Pavla II. na konci totalitních režimů. "Je to výstava, která se soustřeďuje na tu část církevních dějin, kde můžeme nalézat inspiraci odporu proti autoritativním způsobům vlády. Připomíná také roli různých mučedníků, například Josefa Toufara," přibližuje historik a člen správní rady muzea Petr Blažek expozici nazvanou Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě.

Muzeum zatím sídlí v pražském Domě pážat na Hradčanech, kvůli opatřením proti šíření koronaviru jsou výstavy přístupné pouze online na webu. Expozicemi provázejí například bývalí disidenti Alexandr Vondra, Hana Marvanová či ředitel muzea Jiří Šesták. "Muzeum vzniklo přesně před rokem, takže ty výstavy jsou takovým malým dárkem k narozeninám. Bohužel jsou v současnosti možné pouze online prohlídky," sdělil k tomu Petr Blažek.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony