„Rodina není cizí samotné podstatě Boha“

„Rodina není cizí samotné podstatě Boha“
30. května 2012 Události Autor: Ondřej Mléčka

„Náš Bůh ve svém nejvnitřnějším tajemství není samota, je rodina. Neboť v něm se nachází otcovství, synovství a podstata rodiny, kterou je láska," uvedl při zahájení teologicko-pastorálního kongresu kardinál Gianfranco Ravasi.

V Miláně dnes začal teologicko-pastorální kongres věnovaný rodině. Akce je součástí VII. Světového setkání rodin, jejím cílem je vyvolat reflexi nad smyslem rodiny a nad jejím každodenním životem v současných podmínkách. Po úvodních projevech a vystoupení taneční školy se účastníci pomodlili a zazpívali hymnu setkání. Následovaly projevy odborníků spojené s diskuzí, do níž se aktivně zapojili i někteří ze 6ti tisíc účastníků. K tématům, o nichž přítomní hovořili, patřila například výchova k užívání sdělovacích prostředků, úloha prarodičů a starších lidí vzhledem k mladým, slavení v ekonomicky vyspělých zemích nebo vztah mladých k práci. Předseda papežské rady pro kulturu Gianfranco Ravasi mimo jiné uvedl, že láska mezi mužem a ženou a jejich plodnost jsou obrazem Božím: „Co je Boží obraz v nás? Bible říká: Bůh stvořil člověka k svému obrazu. K svému obrazu ho stvořil. A nyní paralela pokračuje a vysvětluje obraz. Jako muže a ženu je stvořil. Zde je obraz Boží, v plodnosti, manželské lásce, která je plodná.“ Kardinál Ravasi připomněl také slova Jana Pavla II. z roku 1999: „Náš Bůh ve svém nejvnitřnějším tajemství není samota, je rodina. Neboť v něm se nachází otcovství, synovství a podstata rodiny, kterou je láska.  Duch svatý. Takto – pokračuje Svatý otec – téma rodiny není vůbec cizí samé podstatě Boha.“  

Láska mezi mužem a ženou a mezi rodiči a dětmi je jedním z témat VII. Světového setkání rodin, jehož mottem je trojice slov: Rodina: práce a slavení. Jednotlivá slova vysvětlil předseda Papežské rady pro rodinu, kardinál Ennio Antonelli: „Téma Světového setkání rodin, zvolené Svatým otcem Benediktem XVI., se dotýká třech oblastí lidského života, které Bible od prvních stránek představuje jako tři Boží požehnání. Jedná se o tři požehnání spojené s počátkem člověka, tři prvotní, zásadní, a trvalé dary. Jsou to dary nezbytné pro lidi i pro společnost. Jsou to tři znaky lidského života. Jenom člověk vytváří rodinu, protože jenom on je schopný milovat nezištně. Pouze člověk pracuje, neboť jenom on je schopný přemýšlet, plánovat a volit. Jedině člověk slaví, protože pouze on se umí radovat z krásy bytí, života a společného života.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony