Ředitel Charity ČR: Lidem začínají docházet úspory

Ředitel Charity ČR: Lidem začínají docházet úspory

Dva měsíce od spuštění charitní sbírky Na vlně pomoci proti bezmoci do ní lidé přispěli téměř 4,5 milionu korun. Částka je podle ředitele Charity Česká republika Lukáše Curyla příjemným překvapením. Řekl to dnes v Dopoledni s Proglasem. Výtěžek sbírky je určený pro ty, které aktuální epidemie koronaviru dostala do finančních potíží. foto: charita.cz

„Lidé začínají pociťovat důsledky epidemie koronaviru. Přišli nebo stále přichází o práci. Zároveň některé zaměstnavatelé nepřijali zpět, ačkoli avizovali opak,“ popsal aktuální situaci ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo. Více lidem podle něj začínají docházet úspory. Organizace se proto rozhodla uspořádat benefiční koncert, který by na pomoc lidem v nouzi vybrat další peníze. „Ideálně bychom chtěli vybrat něco mezi půl milionem a milionem,“ doufá Curylo. Koncertu, který spolupořádá Česká biskupská konference, se bude moct fyzicky zúčastnit maximálně 300 lidí. Dodržovat budou muset všechna platná hygienická opatření jako například při bohoslužbách.

Peníze podle ředitele Charita ČR přiděluje na základě důkladného sociálního šetření, kdy příspěvek ze Sbírky pro Česko je až poslední možností, jak lidem v nouzi přispět. Nejvíce jsou podle Curyla zasažená konta samoživitelek, velkých rodin nebo handicapovaných pracovníků. „Tito lidé byli první na seznamu pracovníků, které mohl zaměstnavatel propustit, protože mívají částečné úvazky.“

Financování sociálních služeb

Sociální služby dlouhodobě řeší nedostatek financí na svůj provoz. Podle Lukáše Curyla s nimi ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí aktuálně intenzivně jednají. Dofinancování mělo probíhat v těchto měsících, kvůli koronaviru se ale nabírají zpoždění. „Navíc jsme museli zaplatit nečekané výdaje na dezinfekce nebo ochranné pomůcky. Ze zákona jsme museli zavřít některé služby, a tak jsme přišli o některé příjmy,“ přibližuje aktuální finanční situaci Charity její ředitel. „Ministerstvo práce a sociálních věcí nám přislíbilo kompenzaci nebo dofinancování těchto služeb,“ uvedl Curylo s tím, že zatím probíhají jednání a výsledky budou znát na začátku letních prázdnin.

Celý rozhovor s ředitelem Charity ČR Lukášem Curylem z vysílání Dopoledne s Proglasem ve čtvrtek 28. 5. 2020 si můžete poslechnout v podcastových aplikacích SpotifySoundtier nebo Apple Podcasts.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony