Brněnská charita otevřela kontaktní centrum pro lidi na ulici

Brněnská charita otevřela kontaktní centrum pro lidi na ulici
17. dubna 2020 Události Autor: Kristýna Fuksová

Brněnská Diecézní charita včera otevřela kontaktní centrum pro lidi bez domova. Začalo fungovat zároveň s dalším, které provozuje společnost Podané ruce. Důvodem je ochrana bezdomovců a jejich okolí v době pandemie nemoci covid-19 a na obou projektech spolupracuje město. Získají přístup k základní hygieně, pravidelnému jídlu, přespání i možnosti otestovat se na přítomnost koronaviru.

Charita své centrum v Pisárkách bude provozovat nepřetržitě. V současné době je jeho kapacita asi pro 40 lidí. "Máme tam takzvané iglú neboli teplé přístřešky a devět stanů, kde lze přespávat," popsal Proglasu ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman. Podle něj v současné době charita kromě finanční pomoci potřebuje do kontaktního centra dobrovolníky. "Budeme pořádat volnočasové aktivity. Například sportovní vyžití, knihovnu, karty a podobně. S tímto by nám dobrovolníci pomáhali," dodal Haičman.

Podobné zařízení je i ve Vlhké ulici pod správou organizace Podané ruce a má sloužit do konce roku. Protože kapacita obou center nestačí, Brno plánuje otevřít ještě jedno kontaktní centrum. "Doufáme, že ještě využijeme oblast židenických kasáren. Tam by mělo být buď denní kontaktní centrum pro až 80 lidí, nebo prostor s nočním provozem s kapacitou pro 50 lidí," řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony