Řád milosrdných bratří předal letošní Cenu Celestýna Opitze

Řád milosrdných bratří předal Cenu Celestýna Opitze za letošní rok
19. října 2019 Události Autor: Hana Kašpárková

V kostele svatého Šimona a Judy v Praze udělil představený milosrdných bratří v Čechách a na Moravě bratr Martin Richard Macek Cenu Celestýna Opitze. Za vzor v péči o nemocné a jinak potřebné ji obdržela čtveřice laureátů.

Letošní cenu obdržel lékař Edo Jaganjac, který v Sarajevu během blokády v 90. letech poskytoval pomoc tamní nemocnici a díky kterému byla řada lidí z oblasti evakuována.

Dalším laureátem je prezident sjednocené organizace slabozrakých a nevidomých Václav Polášek, který (ač sám téměř nevidící) pomáhá od svých 27 let zdravotně postiženým lidem a je v tomto ohledu aktivní také v rámci pacientské rady při ministerstvu zdravotnictví a ve vládním výboru pro osoby se zdravotním postižením.

Třetí držitelkou ocenění je lékařka Soňa Míčková, která už bezmála půl století pomáhá se zdravotnickou péčí ve Středočeském kraji. Zejména v době komunistických perzekucí byla nablízku především řeholním společenstvím, kněžím a farnostem. I přes důchodový věk tuto činnosti provádí dodnes.

Poslední laureátkou je sestra III. řádu sv. Františka Vojtěška Bartoňová, která se v Lomci u Vodňan stará o své starší spolusestry a působí i v hospici. Podle milosrdných bratří je sestra Vojtěška také příkladem, jak přivádět lidi k Bohu.

Letošní vyhlášení Cen Celestýna Opitze se uskutečnil podesáté. K jubileu nechal řád vyhotovit přívěšky symbolizující malou cenu Celestýna Opitze, které si mohou lidé objednat a obdarovat s nimi člověka, který se v jejich okolí stará o nemocné a potřebné.

Cenu uděluje představený milosrdných bratří v Čechách a na Moravě vybraným laureátům, kteří jsou vybíráni odbornou komisí odborníků z několika oborů. Milosrdný bratr a lékař Celestýn Opitz provedl v roce 1847 jako první v Evropě operaci v narkóze.  Cena nesoucí jeho jméno tak symbolizuje vztah k nemocným a potřebným.

 

 

 

 

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony