Všimli jsme si - Islamistické útoky v západní Africe

Všimli jsme si - Islamistické útoky v západní Africe
15. ledna 2020 Všimli jsme si Autor: Jana Kuklová

V pořadu Všimli jsme si se tentokrát zaměříme na situaci v západní Africe. Podporu tomuto regionu ve své vánoční řeči Urbi et Orbi vyjádřil i papež František. 

Svá slova směřoval především do Burkiny Faso, Mali, Nigeru a Nigérie, kde islámští radikálové útočí na křesťanské obyvatelstvo. Obětí těchto útoků se naposledy stalo jedenáct křesťanů. Nahrávku zachycující jejich popravu zveřejnili nigerijští islamisté jen jeden den po papežově poselství.
Proč v oblasti západní Afriky dochází v posledních letech k nárůstu islámského radikalismu a jak tato situace souvisí například s blízkovýchodními konflikty jsme se zeptali bezpečnostního analytika Josefa Krause.
Konfliktu mezi nigerijskými islamisty a křesťany se ve svém doktorském studiu na univerzitě v Hradci Králové věnuje nigerijský politolog Kingsley Ezemenaka. Zajímalo nás, jak islamistické útoky ovlivňují každodenní život v jeho zemi a zda toto napětí rozděluje nigerijskou společnost.
K problematice pronásledování křesťanů se z pozice zvláštního zmocněnce Evropské unie pro svobodu vyznání vyjádřil také Jan Figel. Hovořili jsme i s bývalým europoslancem Pavlem Svobodou, který v Evropském parlamentu zastával funkci předsedy právního výboru a během svého mandátu se soustředil na problematiku pronásledovaných křesťanů.  Zazní také výpovědi tří západoafrických hudebníků, jejichž hudba doprovodí celý pořad.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony