Všimli jsme si - Co nás čeká v roce 2020

Všimli jsme si - Co nás čeká v roce 2020

Pořad v souvislostech


Co nás čeká v roce 2020?
Audioarchiv
1. ledna 2020 Všimli jsme si Autor: Jana Kuklová

V prvním vydání letošního pořadu Všimli jsme si se zaměříme na významné události, které nás čekají v nadcházejícím roce. Hovořit budeme o české i světové politice, o důležitých církevních výročích a podíváme se také co se v roce 2020 bude dít v oblasti sportu a kultury.

Spojené státy čekají prezidentské volby, ve kterých bude Donald Trump obhajovat svůj mandát. Kdo bude jeho vyzývatelem a zda je americký volební systém spravedlivý, jsme se zeptali politologa Miloše Gregora. Kromě zahraniční politiky jsme s ním také hovořili o volbách, které v následujících dvanácti měsících čekají Českou republiku.

V roce 2020 si svět připomene sto let od narození Jana Pavla II. a také patnáct let od jeho úmrtí. Ředitele Polského institutu v Praze Macieje Ruczaje jsme se proto zeptali, jak si Polsko připomene prvního slovanského papeže. A samozřejmě nás také zajímalo, jaké akce se při této příležitosti chystají v Česku.

Stoleté výročí také oslaví Církev československá husitská, která byla založena v roce 1920. Se současným patriarchou Tomášem Buttou hovořil v Praze redaktor Štěpán Havlíček. Mimo jiné s ním také mluvil o dalších významných událostech z české historie, které si Církev československá husitská bude v roce 2020 připomínat.

Sportovní fanoušci se jistě nemohou dočkat letošního léta, kdy v Tokiu vypuknou letní olympijské hry. Už tradičně po nich bude následovat paralympiáda, které se zúčastní handicapovaní sportovci z celého světa. Jak to vypadá v paralympijské vesničce a zda se v ní v neděli slouží mše svatá, jsme se zeptali nejúspěšnější české paralympijské plavkyně Běly Třebínové.

A na závěr se vydáme na světovou výstavu Expo. Ta se bude letos konat v Dubaji. Ohlédneme  se proto za posledním během této výstavy, který se před pěti roky uskutečnil v italském Miláně. S Davidem Mackem, který se tehdy podílel na přípravě jihomoravské expozice, se budeme bavit o významu této události i o tom, čím ho na Expu zaujal vatikánský pavilón.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony