První případ sexuálního zneužívání před vatikánským soudem.

První případ sexuálního zneužívání před vatikánským soudem.
14. října 2020 Události Autor: Daniel Blažke

Ve středu začal před trestním soudem Vatikánu proces ohledně údajného zneužívání a týrání mladistvého seminaristy.

Hlavní obžalovaný, nyní osmadvacetiletý Gabriele Martinelli údajně mezi lety 2007 a 2012 opakovaně vyhrožoval o jeden rok mladšímu spolužákovi a nutil ho k sexuálním činům. Obviněný byl na začátku sledovaného období, stejně jako jeho oběť, nezletilý. Dnes působí jako kněz v severoitalském městě Como. Bývalý rektor semináře, nyní sedmdesátiletý Enrico Radice, je obviněn z krytí údajného pachatele a bránění vyšetřování.
Jedná se o první proces ve Vatikánu, který se týká podezření ze sexuálního zneužívání přímo na území tohoto městského státu. Podle agentury AP o podezřeních poprvé veřejně informoval v roce 2017 italský novinář Gianluigi Nuzzi ve své knize nazvané Peccato originale. Nuzzi čerpal z výpovědi seminaristy Kamila Jarzembowského, který uvádí, že Martinelli opakovaně chodil v noci k nim do pokoje a zneužíval jeho spolubydlícího. Polák Jarzembowski také tvrdí, že na činy upozornil už v roce 2012 a posléze byl kvůli tomu ze semináře vyloučen.

Na vyšetření případu podle italských médií naléhal osobně papež František, který se k problému sexuálního zneužívání v církvi postavil rázně už brzy po nástupu do úřadu. V roce 2014 přijal ve Vatikánu jako první hlava katolické církve skupinu obětí zneužívání a během svých zahraničních cest se obětem několikrát veřejně omluvil. Loni také papež vydal dekret, podle něhož musí kněží i řeholníci okamžitě hlásit představenému či přímo Vatikánu sexuální zneužívání i jeho krytí.

Kathpress, ČTK

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony