Prožívat přítomnost Zmrtvýchvstalého, přeje k Velikonocím arcibiskup Graubner

Prožívat přítomnost Zmrtvýchvstalého, přeje k Velikonocím arcibiskup Graubner
5. dubna 2021 Události, Velikonoce Autor: Filip Breindl

Zážitek Boží blízkosti obsažený ve velikonočním tajemství lze zakusit i v situaci omezeného společenského a církevního života, řekl v rozhovoru pro Radio Proglas olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner. Připomněl, že na rozdíl od loňských Velikonoc je možné slavit veřejně přístupné bohoslužby.

"Samozřejmě jsou pořád Velikonoce pro většinu lidí v jakémsi omezení, až někdy ve stresovém pocitu, což je možná škoda. Na druhou stranu náís to možná osvobozuje od věcí, které se na Velikonoce navěsí," zmiňuje olomoucký arcibiskup Graubner absenci některých lidových zvyklostí. "Když o to jsme teď obráni, může nás to vést k tomu, že se více soustředíme na jádro velikonočního tajemství," poznamenal.

Dodal, že ke křesťanským Velikonocím patří i Kristova zkušenost osamocenosti na kříži, kterou lze právě v současných omezeních a izolaci vnímat a promýšlet. "Nám se někdy zdá, že zakoušíme jakousi vzdálenost od Boha, jakoby nereagoval na naše modlitby a prosby nebo nám nedával příjemný, radostný, slavnostní pocit. Z toho býváme smutní, ale i toto všechno patří do Velikonoc," říká arcibiskup Graubner s tím, že Kristus se na kříži odevzdal plný důvěry, a proto zvítězil. "Pro nás, zvláště pro všechny, kteří prožívají Velikonoce v nějaké izolace, je z toho důležité, že vždycky máme příležitost prožívat Boží blízkost, Boží přítomnost, i když není tak příjemná, jak bychom si představovali a toužili. Stačí ho oslovit a svěřit se mu, pak ukáže svou moc," říká olomoucký arcibiskup, podle něhož lze takto s Bohem komunikovat i o pocitech osamělosti a nakonec se ukáže Boží vítězství i v našich životech.

Letošní Velikonoce jsou také výzvou se více zahledět na Krista, než na sebe samého, a prožívat Boží přítomnost. "Velikonoční doba je časem prožíváním přítomnosti zmrtvýchvstalého Krista. Z toho přeji všem velikou, upřímnou radost," uzavřel arcibiskup Graubner v rozhovoru vysílaném na velikonoční pondělí ráno.

foto: archiv

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony