Poutníci na Velehrad: Nejobtížněji se jde kolem Hostýna

3. července 2015 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Poslední úseky cesty mají před sebou účastníci 112 kilometrů dlouhé pěší pouti, takzvané Moravské Kompostely, ze Svatého Kopečku na Velehrad. Do cíle by měli dorazit během zítřejšího odpoledne.

Z baziliky na Svatém Kopečku u Olomouce vyšli poutníci v úterý ráno. Akci pořádají Matice svatohostýnská, svatokopecká a velehradská, z jihu přijde této skupině naproti Matice svatoantonínská z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Všichni se potom společně zúčastní Večera lidí dobré vůle."Máme radost, že jsou tu lidé z celé republiky a ze všech věkových kategorií. Z farností, které máme po cestě, se k nám ale mnoho dalších nepřidává," řekla Proglasu účastnice Františka Prášilová. Pouť je možné začít v kterémkoli z míst, kudy trasa vede. Z Hostýna na Velehrad je od roku 2008 cesta značená, jsou na ní také přístřešky s informačními panely.

Kromě úmyslů svěřených skrze Radio Proglas a Televizi NOE pamatují putující každoročně také na Stanislava Budaře, který tragicky zahynul během cesty do Santiaga de Compostela. Poutníci se vydávají na Velehrad také s vlastními úmysly."Byla bych ráda, kdyby se naše společnost vzpamatovala a měla lepší přístup k náboženství," přiblížila svůj osobní poutní záměr Prášilová.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony