Ohlédnutí za Dny lidí dobré vůle

5. července 2014 Události Autor: Terezie Breindlová

1151 let uplynulo od příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Na Velehradě si tuto událost připomněla řada věřících i nevěřících. Přinášíme krátké ohlédnutí.

Na Velehradě dnes skončily Dny lidí dobré vůle. Dvoudenní program každoročně připadá na dobu, kdy si lidé připomínají příchod svatých Cyrila a Metoděje. Letos se velehradská pouť zaměřovala zvláště na téma rodiny, doprovázela ji řada programů pro děti i dospělé. Malí fotbalisti porovnávali své dovednosti v soutěži, kterou zaštiťuje Antonín Panenka, pro menší i větší děti byly připraveny soutěže, koncerty a divadelní představení. Dětský program na minipódiu před bazilikou doprovázela mladá dívčí kapela HappyBand. Její členky prozradily, že na počátku jejich hraní stála pouze potřeba pořídit si do klubovny nový koberec: "Říkali jsme si, že všichni na něco hrajeme, tak bychom mohli uspořádat koncert a to, co vyděláme, dáme na ten koberec. Nakonec nebyl ani koncert, ani koberec, ale my hrajeme dál."

Součástí velehradských Dnů lidí dobré vůle bylo tradiční přepisování Bible nebo setkání vozíčkářů, kterým zajišťovalo asistenci na osm desítek dobrovolníků Maltézské pomoci.  Se svým živým studiem byl na Velehradě přítomen také Proglas. V živém vysílání jsme mohli přivítat řadu hostů – duchovních, poutníků i zástupce organizátorů programu. Pozvání k mikrofonu přijal také pěvecký sbor bohoslovců ze Zambie, který účinkoval také při večerním benefičním koncertu - svým vystoupením přilákali ke stánku Proglasu spoustu kolemjdoucích, kteří jejich zpěv odměnili potleskem. Zambijské bohoslovce podporují na studiích také věřící z Česka. Ředitelka Papežských misijních děl z olomoucké arcidiecéze sestra Luisa Ščotková uváděla na Velehradě výstavu o Zambii a k návštěvě kandidátů kněžství dodala: "Myslím, si, že je to velmi dobré, že lidé si mají možnost uvědomit tu chudobu, která tam panuje. Právě proto, že to jsou bohoslovci, tak si myslím, že pro lidi na Velehradě můžou být povzbuzením, aby se modlili za budoucí kněze, nebo za lidi, kteří hledají své duchovní povolání - a zvlášť v zemích, kde ta chudoba je opravdu velmi výrazná."

Dny lidí dobré vůle na Velehradě vyvrcholily dnes dopoledne slavnostní poutní bohoslužbou, kterou celebroval olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner spolu s dalšími českými a moravskými biskupy a kněžími.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony