Poslední vůle kardinála Berana je naplněna, ostatky leží ve svatovítské katedrále

Poslední vůle kardinála Berana je naplněna, ostatky leží ve svatovítské katedrále
23. dubna 2018 Události Autor: Hana Kašpárková

Po bezmála 50 letech po odchodu kardinála Josefa Berana na věčnost se naplnila jeho poslední vůle, totiž přání vrátit se zpět do vlasti. Dnešním uložením ostatků do kaple ve svatovítské katedrále se završil proces repatriace exilového pražského arcibiskupa.

Místem odpočinku kardinála Josefa Berana se stala kaple rodu Bartoňů z Dobenína ve Svatovítské katedrále, jinak zvaná také kaple svaté Anežky. Uložení ostatků proběhlo v závěru mše ke svátku spolupatrona katedrály svatého Vojtěcha, jehož lebka byla během homilie vystavena.

Celebrující pomocný biskup pražský monsiňor Václav Malý sledoval ve své homilii paralely životů svatého Vojtěcha a kardinála Berana. "Svatý Vojtěch toužil po klášteře, a když byl vyhnán poprvé a stanul v Římě, do kláštera vstoupil. Bylo to pro něho něco, co konvenovalo jeho duchovnímu rozpoložení, ale on se dovedl toho zříci, když ho papež vyzval, aby se vrátil do Prahy," uvedl Malý. "Kardinál Beran měl právo na to, když v roce 1965 musel odejít z vlasti, aby si odpočinul, aby se věnoval usebranosti, byl to muž modlitby. Ale on se znovu dal do činnosti, objížděl všechny krajany v celém tehdy svobodném světě. Naplno se vydal, ač měl právo říci už dost. Oba muži tedy nevolili pohodlí, ale volili opravdovou evangelizaci v duchu Kristovu," řekl během kázání biskup Malý, který také připomenul zapojení kardinála Berana do hnutí druhého vatikánského koncilu. „Žádal, aby katolická církev vyzvala všechny vlády, aby respektovaly svobodu svědomí každého občana. To bylo něco převratného,“ připomenul Malý Beranův projev, který bývá historiky označován za nejvýznamější kardinálovu řeč v exilu. "Oba muže spojovalo myšlení v širších souvislostech," doplnil Malý.

Dneškem se tak završil proces repatriace, který iniciovalo arcibiskupství pražské. O převezení ostatků kardinála Berana do vlasti rozhodl papež František počátkem letošního roku.

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Officium vespertinum - Psalmus138; Autor: Michna z Otradovic  Adam Václav; Dirigent: Hugo Robert; Soubor: Capella Regia
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Všimli jsme si
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony