Kardinál Beran posmrtně opouští Řím

Kardinál Beran posmrtně opouští Řím
20. dubna 2018 Náš názor Autor: Kateřina Rózsová

Ticho kaple v Nepomucenu, přerušované občasnými zvuky římských ulic. Vůně rozkvetlého jara a vzrůstající vzrušení. Takový je poslední den v Římě pro kardinála Josefa Berana. Už za pár hodin se rakev s jeho ostatky vydá na cestu do milované domoviny, kterou byl nucen opustit. Jsme svědky splnění jednoho snu...

Byť postavou drobný muž, stal se pro svoje životní postoje a sílu víry velkým nepřítelemberan_nepomucenum pro oba totalitní režimy 20. století. I to je téma, které se během obou dnů tady v Římě skloňuje z mnoha stran. Jeho odvaha, statečnost, síla víry a schopnost nepodlehnout tlaku mocných, má podle mnohých velkou symboliku zejména v dnešní době.

beran_pokojSpeciál s ostatky kardinála Berana, které spočívají v původní rakvi, do níž byl v roce 1969 uložen, přistane podle očekávání v 18 hodin na letišti ve Kbelích, kde je uvítá kardinál Dominik Duka, předseda Senátu PČR Milan Štěch a ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová.

nepomucenum_rozlouceniPoté jej čeká cesta do semináře, kde mezi bohoslovci působil. Kolem 20.15 se rakev s ostatky vydá do Strahovské baziliky, kde bude uložena až do zítřejšího dne. Odtud bude přenesena na místo jeho posledního odpočinku, do chrámu svatých Víta, Václava a Vojtěcha, která byla jeho katedrálou při působení na pražském biskupském stolci.

Návratem do vlasti se tak uzavírá jedna kapitola pomyslné knihy s názvem Josef Beran. Otevírají se ale mnohé další. A tou je například beatifikace. Ale také seznámení Čechů s plzeňským rodákem, který i přes mnohé útrapy a pozdější významný církevní titul nikdy nepřestal být mužem modlitby a eucharistie.

z Říma Kateřina Rózsová

 

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Symfonie číslo 3 d moll - čtvrtá věta - Piu mosso subito; Autor: Mahler Gustav; Dirigent: Bernstein Leonard; Sóla: Ludwig Christa - alt; Soubor: New Yokrkští sboroví umělci, Brooklynský chlapecký sbor
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony