Sněmovna dále projedná sňatky homosexuálů i ústavní definici manželství

Poslanci podpořili sňatky homosexuálů, zároveň odsouhlasili upevnění muže a ženy v manželství
29. dubna 2021 Události Autor: Jakub Podešva

Poslanci dnes na mimořádné sněmovní schůzi v prvním čtení odsouhlasili návrh na uzákonění manželství pro osoby stejného pohlaví, a předlohu, která by naopak rozšířila současnou zákonnou ochranu rodin zmíněnou v Listině základních práv a svobod na manželství jako společenství muže, ženy a dětí. Oba návrhy nyní projednají sněmovní výbory. 

Manželé stejného pohlaví by měli podle novely občanského zákoníku stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči. Nynější registrovaní partneři by měli možnost uzavřít manželství bez toho, že by ho museli rušit, nebo v partnerství setrvat podle příslušného, byť rušeného zákona. 

Cílem druhého návrhu je podle předkladatelů doplnit ochranu rodiny o ochranu jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, za který pokládají manželství muže a ženy. Autoři poukazují na historické zakotvení manželství jako v zásadě trvalého svazku jednoho muže a jedné ženy zejména v evropské společnosti. Nynější definici manželství je třeba podle nich chránit před "ohrožením ze strany snah o její zpochybnění či přetvoření".

Manželství i pro homosexuály navrhlo 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Pod návrh na ústavní ochranu tradičního manželství se podepsalo 37 poslanců z KDU-ČSL, ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN. Novely nyní zamíří k posouzení do výborů. Ty budou mít na projednání 80 dnů místo standardních 60. I proto není jisté, zda zákonodárci rozhodnou o předlohách do říjnových voleb. 

Homosexuální sňatky na celostátní úrovni nyní umožňuje ve světě 29 zemí, z toho 16 v Evropě. Většina z nich povoluje i adopci dětí stejnopohlavními páry. Jako první umožnilo jejich sňatky v roce 2001 Nizozemsko, naposledy loni Kostarika. Česko uzákonilo registrované partnerství v červenci 2006. 

Foto: archiv 

Zdroje: ČTK