Papež František: I homosexuálové mají na rodinu právo

Papež František: I homosexuálové mají na rodinu právo
22. října 2020 Události, 13+ Autor: Jana Kuklová

Svatý otec v dokumentárním snímku Francesco od režiséra Evgeny Afineevského, který měl premiéru včera na filmovém festivalu v Římě, poprvé veřejně podpořil registrované partnerství homosexuálních párů. 

Papež František ve filmu, který sleduje jeho práci a myšlenky během pandemie covid-19, říká, že tito lidé mají právo být součástí rodiny. "Jsou to děti boží a mají na rodinu právo. To, co je nutné udělat, je vytvořit zákon o registrovaných partnerstvích, aby tímto způsobem měli právní ochranu,” uvádí ve zmíněném filmu papež František.

O tom, co tento výrok znamená pro současnou církev a jak může změnit situaci LGBT lidí, jsme ve zpravodajské relaci 13+ hovořili s knězem a publicistou Janem Hanákem. Ten poukázal na to, že papežovy postoje jsou v tomto směru stále konzistentní. V roce 2010, kdy  působil jako arcibiskup v Buenos Aires, veřejně odmítl zákon, který rozšiřoval manželství pro homosexuály. Místo toho podporoval jiné řešení, které by poskytlo homosexuálním párům právní ochranu. 

Pater Jan Hanák také uvedl, že Františkův výrok vnímá jako výzvu, aby se katolická církev začala problémy LGBT komunity zabývat: “Můj pocit je, že toto téma v katolické církvi dostatečně neřešíme. Potom se často stává, že když se někdo, a to i včetně nás kněží, dostane do kontaktu s tímto tématem nebo s konkrétním člověkem, tak se zalekneme a  odpálkujeme ho nějakou zjednodušující poučkou. Ale zapomínáme, že i lidé s homosexuální orientací hledají své místo v církvi a příliš často se setkávají s odmítnutím a neporozuměním,” říká publicista a kněz Jan Hanák.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony