Polští biskupové: situace na polsko-běloruské hranici je znepokojující

Polští biskupové: situace na polsko-běloruské hranici je znepokojující
26. srpna 2021 Události Autor: Jana Kuklová

Polský episkopát vyzval k solidaritě s uprchlíky na hranici mezi Polskem a Běloruskem. Současnou situaci na hranici označili biskupové ve svém prohlášení za znepokojivou a upozornili, že se jedná o důsledek válečných konfliktů v Afghánistánu, Iráku, Sýrii a dalších zemích, kvůli kterým lidé z obav o své bezpečí opouštějí domovy.

Vyjádřili proto naději, že zodpovědné osoby budou plně respektovat mezinárodní závazky vůči uprchlíkům žádajícím mezinárodní ochranu. 

Na polskou vládu také apeluje tamní nadace Ocalenie (to znamená v překladu "spása”), která upozorňuje, že ve skupině migrantů zadržovaných více než dva týdny na hranici mezi Polskem a Běloruskem, se nachází i dvaapadesátiletá žena, která potřebuje okamžitou lékařskou pomoc. Předseda nadace Piotr Bystrianin uvedl, že příslušníci polských silových složek nepustili k migrantům sanitky ani žádnou jinou pomoc.

Kromě této ženy si na zdravotní potíže stěžuje dalších 25 uprchlíků. Lidé uvízlí na polsko-běloruské hranici nemají přístup k pitné vodě a jediné jídlo v podobě chleba dostali naposledy v úterý.

Zdroj: ČTK, https://www.catholicnewsagency.com/news/248770/polands-catholic-bishops-call-for-solidarity-with-refugees-amid-belarus-border-standoff

Foto: Pavel Šaněk, Radio Proglas