Sant'Egidio požaduje přijetí uprchlíků z detenčních zařízení

Sant'Egidio požaduje přijetí uprchlíků z detenčních zařízení
9. července 2020 Události Autor: Eva Svobodová

V reakci na papežova slova při mši, kterou odsloužil 8. července u příležitosti sedmi let od své návštěvy ostrova Lampedusa, podnikla komunita Sant’Egidio konkrétní kroky na pomoc uprchlíkům.

U italského ostrova ve Středozemním moři, nacházejícího se 100 km od severoafrického pobřeží, zahynulo tehdy v moři 366 migrantů poté, co jejich loď nedostala povolení zakotvit. Papež během mše otevřeně promluvil o „pekle“ libyjských zařízení pro uprchlíky a o tom, že Evropané dostávají jen „destilovanou“ verzi toho, co se v nich děje.

Katolické laické sdružení Sant’Egidio proto tento týden vyzvalo italského premiéra Giuseppe Conteho, aby inicioval „humanitární evakuaci“. Jejím cílem má být dostat běžence z  nehumánních podmínek libyjských detenčních center, kde tito lidé skončí, pokud jejich loď na cestě do Evropy zachytí pobřežní stráž. V tamních bezperspektivních podmínkách často zůstávají dlouhé roky. Itálie by podle představ Komunity měla stanout v čele dalších evropských zemí, které její příklad budou následovat.

Diplomatickým jednáním se představitelům Komunity Sant‘Egidio dosud podařilo zajistit přijetí zhruba tří tisíc lidí prchajících před válkou a násilím. Do Evropy se dostali za pomoci humanitárních koridorů, jimiž je přijímá několik evropských států (Itálie, Francie, Belgie). Humanitární koridory představují oproti cestě po moři v rukách překupníků zcela bezpečný způsob cesty a ve svých promluvách je vyzdvihuje i papež František.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony