Pohořalá z Národního synodálního týmu: Církev synodální je církev naslouchající

Pohořalá z Národního synodálního týmu: Církev synodální je církev naslouchající
15. června 2022 Události Autor: Eva Svobodová

Čeští a moravští biskupové se včera v Praze sešli nad syntézou, která shrnuje synodální proces v Česku. Vypracovává ji Národní synodální tým, jehož členka Hana Pohořalá Proglasu popsala, jak zatím synodalita v české církvi rezonuje, jak proces pokračuje a co například podle jeho výsledků dělá věřícím v životě církve největší obavy.

Pohořalá připomněla, že synodální proces v tuzemské církvi začal loni 17. října a finální národní dokument musí být do Generálního sekretariátu biskupské synody doručený do 15. srpna letošního roku. Včerejší setkání biskupů podle ní znamenalo nejen to, že se seznamovali s obsahem syntézy, ale že především sami synodální proces prožili. „Tedy ve společném naslouchání Duchu svatému vytvořili skupinky zhruba po pěti a snažili se hledat v textu, co říká Duch jako další směr. Hledali akcenty, kudy se můžeme dál ubírat. Důležitou postavou synodního procesu je totiž biskup, který v naslouchání lidu, jehož hlas zprostředkovala syntéza, hledá další cestu, kudy má církev jít,“ zdůraznila Hana Pohořalá.

Celý rozhovor s ní, který vedla Jitka Ingrová, si můžete poslechnout zde:

Diecézní fázi procesu zakončí synodní setkání na Velehradě 6. července, kdy text syntézy bude předtaven veřejnosti. Příští rok budou následovat kontinentální setkání, přičemž to evropské bude hostit Praha v únoru 2023.