Poesiomaty rostou i u opuštěných kostelů v pohraničí, vypravují příběhy, posilují paměť místa

Poesiomaty rostou i u opuštěných kostelů v pohraničí, vypravují příběhy, posilují paměť místa
17. srpna 2022 Události Autor: Bernhard Tengler

U sedmi zapadlých kostelů Sudet se objevily Poesiomaty – jukeboxy, které recitují, zpívají, zvoní nebo vyprávějí příběhy odsunutých německých obyvatel po druhé světové válce. Od roku 2015 "zesilovače genia loci" postupně oživují veřejný prostor více než dvou desítek českých i zahraničních měst.

"Tento projekt je o tom, že to není jenom poezie, ale je to i paměť místa. Napadlo mě, že můžeme vytipovat další opuštěné kostely, které mají poetiku a svou paměť. Člověk si vybaví zbytky zdí a přemýšlí, jaký dům tam stál, kdo tady žil. Naše přístroje vypráví částečně o tom, jak to tam dříve vypadalo. Dále například máme na Kalvárii u Úštěka díla od významných básníků ohledně tohoto poutního místa," řekl dnes ve vysílání Proglasu vynálezce Poesiomatu Ondřej Kobza, autor projektu spolku Piána na ulici, Česko-německého fondu budoucnosti, který památky vytipoval, a Nadace PPF.

Jak vidí pražský kavárník a kulturní aktivista budoucnost jukeboxů s básněmi? "Mám nekonečné ambice, kde všude by to mohlo být. Klidně to budeme sázet jako stromy po celém světě, tam, kde to bude dávat smysl. Jinak na projektu jsme spolupracovali s Česko-německým fondem budoucnosti a společností PPF. Ten stroj má vždy rozeznít dané místo. Návštěvník si tak odsud odnese víc než při běžné procházce."

Nově lidé mohou poesiomaty najít v Štiboři, Olešné, Prášilech, Skokách, Horní Polici, Vrchní Orlici a Kalvárii Úštěk.