Cyklus Živé Skoky vrací kulturní a duchovní život na zaniklé poutní místo

Cyklus Živé Skoky vrací kulturní a duchovní život na zaniklé poutní místo
12. srpna 2022 Události, Studio Plzeň Autor: Jana Kuklová

V zaniklé obci Skoky u Žlutic, kde se nachází známé poutní místo, pokračuje cyklus akcí Živé Skoky. 

Cílem je oživit poutní místo s barokním chrámem Navštívení Panny Marie. Stará se o něj spolek Pod střechou, díky kterému se do Skoků na Karlovarsku vrací kulturní i duchovní život. “Toto kdysi slavné poutní místo se do lidové mluvy zapsalo populárním úslovím o Panence Marii skákavé, tedy vlastně o Panně Marii Pomocnici ze Skoků,” vysvětlil ve vysílání Proglasu místopředseda spolku, písničkář Petr Linhart.

V cyklu Živé Skoky se zítra v kostele uskuteční koncert Josefa Lábuse v doprovodu kapely Trutnoforte. zve za pořadatele Linhart: “Trutnovského rodáka Josefa Lábuse mnozí znají jako písníčkáře, jiným je jeho melodický hlas možná známý ze zpráv Radia Beat. Jeho hudba, ve které se nacházejí bohaté a nápadité harmonie, působí, jako kdyby k nám přicházela z dávných dob. Nyní jej doprovází ženské smyčcové kvarteto Trutnoforte. A toto spojení vytváří hudbu, při které běhá mráz po zádech. Osobně mám z jeho tvorby pocit, že baroko je stále živé. A to je také důvod, proč jsme Josefa Lábuse pozvali k nám do Skoků.” 

Cyklus Živé skoky zahrnuje v průběhu léta další koncerty, výstavy a poutní mše svaté. Na 11. září se chystá slavnost svěcení nových kostelních zvonů.

Poslechněte si celý rozhovor, který s Petrem Linhartem vedla naše moderátorka Iva Horká:

NyníZprávy ČRo Plus
Píseň: Plachá modlitba za mamkino srdce (2017); Interpret: Bratislavský detský zbor; Album: Rúfus Milan, Bezek Jana: Modlitbičky
07:10Ranní proud
07:45Hudební kompas: The...
08:00Zprávy ČRo Plus
08:10Ranní proud
09:00Na stole je téma
10:00Zprávy Proglasu, počasí