Pěší pouť studentů historie nezastavil ani koronavirus

Pěší pouť studentů historie nezastavil ani koronavirus
3. června 2020 Události Autor: Dominik Číž

I letos by se měla uskutečnit výuková pěší pouť brněnských studentů po Evropě. Devátým rokem ji organizuje historik umění Ivan Foletti z Masarykovy univerzity v Brně, aby budoucím historikům umožnil pochopit dobu, ve které byly pěší přesuny běžnou součástí lidského života. Letos se tak možná společně vydají po stopách středověkých stavitelů na jih směrem do Rakouska. "Vyrazili bychom i přes omezení a volili trasu tak, abychom neporušili zákony, ale naštěstí se to uvolnilo," řekl Proglasu pořadatel putování.

Ivan Foletti na pěší poutě se studenty vyráží od roku 2012 a nejčastěji se s nimi vydává na staré poutní trasy v Itálii nebo ve Francii. Při každodenním dlouhém pochodu se podle něj člověk dívá na svět jinak: "Když dlouho jdete, tak se vaše tělo nějakým způsobem synchronizuje s vaší myslí. To znamená, že to, co se při pouti děje v mozku, je něco jiného, než co se děje, když sedíte doma před počítačem."

Letos podle něj jejich kroky nejspíš povedou po stopách středověkých stavitelů na jih do Rakouska: "Šli bychom po cestě, kterou po staletí chodí kameníci a umělci z dnešní severní Itálie a jižního Švýcarska směrem do střední Evropy. Jsou to ti kameníci, kteří pravděpodobně stavěli Arcibiskupský palác v Olomouci a o pár set let později u nás vytvářeli neuvěřitelné novověké stavby," uvedl Foletti v dopoledním vysílání Proglasu.

NyníPísně
Píseň: Horpa (2015); Interpret: Granlien Camilla; Album: různí: Cont. Folk Music from Norway 2019 /CD1
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní proud