Pastýřský list k Slavnosti Zvěstování Páně a ke Dni nenarozených dětí

Pastýřský list k Slavnosti Zvěstování Páně a ke Dni nenarozených dětí
23. března 2021 Události, Postní doba Autor: Anežka Hlávková

Olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner spolu se svými pomocnými biskupy Antonínem Baslerem a Josefem Nuzíkem vydal pastýřský list k nadcházející čtvrteční slavnosti Zvěstování Páně. Ta se sejde se Dnem nenarozených dětí. Za nenarozené děti navíc odslouží v sobotu 27. března kardinál Dominik Duka mši svatou u Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, kterou bude možné sledovat od 11 hodin v přenosu TV Noe.

List biskupů se vyjadřuje k tématu lidského početí a nástrah, kterým je nenarozený život vystaven. S odkazem na učení církve se biskupové vyjadřují také k antikoncepci a umělým potratům. Mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka list pro Proglas okomentoval. „Poselství upozorňuje na to, že Slavnost Zvěstování Páně budeme slavit v den, který je současně Dnem nenarozeného života. Biskupové upozorňují, že sami si máme připomenout počátek našeho života, připomenout si to, jak jsme se na světě ocitli a že je to dar, za který máme děkovat. Upozorňují také na to, že otázka nenarozeného života je ve společnosti v současnosti otázkou vyvolávající diskuse. Jde například o fenomén, kdy se lidé mnohdy zaměřují na získání svého osobního štěstí tak dalece, že nevědomky způsobují mnohé bolesti nové generaci,“ představil Jiří Gračka některé otázky, kterým se pastýřský list biskupů věnuje. A připojil příklad dobré praxe. „Příkladem, jak tuto situaci zvládat a kde čerpat povzbuzení, je podle biskupů Svatá Rodina. Maria, která přijala Božího Syna, i když na to dopředu nebyla připravená, a Josef, který stejně tak nemohl být dopředu připraven, společně s Marií vytvořil prostředí, ve kterém mohla Božího Syna vychovat.“

„Klíčová otázka, kterou si pak věřící musí klást, je, jak se postavit k otázce potratů a tohoto přístupu k nenarozenému životu. Biskupové upozorňují, že ačkoliv nemůžeme lidem vnucovat náš pohled, můžeme tu vždy pro ně být. Například tím, že s nimi budeme mluvit, nabídneme jim pomoc a budeme se za ně modlit.“ shrnul obsah listu mluvčí Olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Celý pastýřský list naleznete na webu olomouckého arcibiskupstvi ado.cz, anebo na webu cirkev.cz.  List sdílí i pražské arcibiskupství a doporučuje k zamyšlení. Za nenarozené děti, jejich rodiče a zdravotnický personál v sobotu 27. března bude kardinál Dominik Duka sloužit mši svatou u Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Svou případnou účast je potřeba nahlásit u organizátora akce, kterým je Hnutí Pro život.

Foto: archiv

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony