Papež se v Bratislavě setkal s židovskou komunitou

Papež se v Bratislavě setkal s židovskou komunitou
13. září 2021 Události Autor: Dominik Číž

Papež v pondělí odpoledne v centru Bratislavy navštívil Rybné náměstí, kde se u památníku holokaustu setkal s židovskou komunitou.

Papež odsoudil všechny formy antisemitismu. Řekl: "Kolik utlačitelů vyhlašovalo: 'Bůh je s námi!', ale přitom nebyli s Bohem. Drazí bratři a sestry, vaše dějiny jsou našimi dějinami, vaše bolesti jsou našimi bolestmi. Pro některé z vás je tento památník holokaustu jediným místem, kde můžete přijít, abyste uctili památku vašich drahých. A já se k vám připojuji."

Rybné náměstí se nachází v centru slovenského hlavního města. Dříve se na něm nacházela i Neologická synagoga z roku 1893, která byla zbourána v souvislosti se stavbou Mostu SNP v 70. letech 20. století.

Veřejnost se ceremoniálu účastnit nemohla, lidé ale v hojném počtu postávali v okolí a mávali Svatému otci alespoň do auta. On jejich pozdravy opětoval. Poslechněte si střípky z natáčení redaktorky Anny Janoškové, která se na mikrofon zachytila tamní atmosféru:

Večer se Svatý otec na apoštolské nunciatuře setkal s předsedou slovenského parlamentu Borisem Kollárem. V úterý se letecky přesune do Košic a Prešova, ve středu navštíví národní mariánskou svatyni v Šaštíně nedaleko slovensko-českých hranic.

Foto: Credit: TASR/ TK KBS/ Michal Svítok