Papež kardinálu Marxovi: Pokračuj jako arcibiskup v Mnichově

Papež kardinálu Marxovi: Pokračuj jako arcibiskup v Mnichově
10. června 2021 Události Autor: Filip Breindl

Papež František vyzval německého kardinála Reinharda Marxe, aby nadále vedl arcidiecézi Mnichov-Freising. Reagoval tak na nabídnutou rezignaci, kterou kardinál zdůvodnil svou přítomností v církvi čelící problémům kolem zneužívání ze strany duchovních. Papež ocenil, že se kardinál přihlásil k vině, ačkoli se sám na páchání či skrývání zločinů nepodílel, a jeho vystoupení nazval projevem křesťanské odvahy.

"Souhlasím s tebou, když označuješ za katastrofu smutné případy sexuálních obtěžování a přístup, který k nim ještě donedávna měla církev," uvedl v dopise papež a dodal: "Celá církev je kvůli zneužívání v krizi. Ba co víc, církev nemůže učinit krok kupředu, dokud si tuto krizi nepřipustí." František kardinálu Marxovi dále napsal, že oceňuje jeho slova o tom, že se chce nadále věnovat pastoraci a práci na duchovní obnově církve. "A to je přesně moje odpověď, drahý bratře: Dělej dál, co jsi navrhl, ale jako arcibiskup Mnichova a Freisingu," uvádí papež a Marxe požádal, aby nebyl v pokušení, že mu římský biskup nerozumí. František připomněl, že Ježíš reagoval na Petrovo vyznání hříšnosti výzvou, aby pásl jeho stádce.

Kardinál uvedl, že ho papežovo rozhodnutí překvapilo, ale přijímá ho s poslušností, kterou mu slíbil. Sdělil, že ho dojal bratrský tón dopisu a cítí, že mu František porozuměl. Kritiku naopak vyjádřila iniciativa Eckiger Tisch (Hranatý stůl), která sdružuje oběti sexuálního zneužívání v Německu. Podle ní papežova reakce snižuje jeden z důležitých aspektů kardinálovy nabídky rezignace: "Marx cílil ve svém prohlášení na zodpovědnost všech biskupů, i toho římského, za systém zneužívání a ututlávání, který katolickou církev charakterizuje po celém světě," stojí v prohlášení iniciativy. Předseda německé biskupské konference Georg Bätzing podle svého vyjádření přijal s úlevou, že kardinál Marx bude pokračovat v biskupské službě v Mnichově.

zdroj: Kathpress, KNA, VaticanNews, ČTK

foto: © Mazur/catholicnews.org.uk/CC BY-NC-ND 2.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/ 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony