Odpovědnost za selhání instituce: Mnichovský arcibiskup dal k dispozici svůj úřad

Odpovědnost za selhání instituce: Mnichovský arcibiskup dal k dispozici svůj úřad
4. června 2021 Události Autor: Eva Svobodová

Německý kardinál Reinhard Marx požádal papeže Františka, aby přijal jeho rezignaci z funkce arcibiskupa Mnichova a Freisingu a rozhodl o jeho dalším působení. Kardinálova písemná žádost je datovaná 21. května, arcidiecéze o tom informovala dnes.

Kardinál a v letech 2014-2020 předseda německých katolických biskupů svou rezignaci zdůvodňuje vlastní spoluodpovědností za kauzy sexuálního zneužívání v církvi. Vyšetřování z posledních deseti let podle Marxe ukázalo, že došlo jak k „mnoha osobním selháním a administrativním chybám“, tak „také selhání v rovině systému". Svůj odchod Marx vnímá jako možnost nového začátku pro německou církev. "Jsem připraven převzít osobní odpovědnost nejen za své vlastní chyby, ale i za církev jako instituci, kterou jsem pomáhal formovat po celá desetiletí," napsal.

Mnichovsko-freisingským arcibiskupem jmenoval Reinharda Marxe papež Benedikt XVI. v roce 2008. V předchozích letech působil jako pomocný biskup v Paderbornu a od roku 2001 v Trevíru. Současný papež František podle mnichovské arcidiecéze oznámil, že kardinála Marxe prozatím ponechává v úřadu, dokud nebude rozhodnuto jinak.

zdroj: Kathpress, Vaticannews

foto: © Mazur/catholicnews.org.uk/CC BY-NC-ND 2.0

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony