Papež je na Slovensku, podle prezidentky může přispět k stmelení a pokoji

Papež je na Slovensku, podle prezidentky může přispět k stmelení a pokoji
12. září 2021 Události Autor: Filip Breindl

Papež František odpoledne dorazil na bratislavské letiště. Přivítala ho slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, členové vlády, katoličtí biskupové a některé osobnosti veřejného života včetně pamětnice holokaustu Herty Vyšné nebo disidenta a polistopadového politika Františka Mikloška. Podrobnosti přineseme v mimořádné zpravodajské relaci od 20 hodin.

"Když sestoupil ze schůdků, jeho první slova byla: Pozvala jste mě v prosinci na Slovensko a dnes plním tento slib. Myslím, že v době, v níž žijeme, a která je poznamenaná bolestí, smutkem, rozdělováním společnosti, může být jeho příjezd skutečně nápomocný ke smíření, k stmelení, k pokoji," popsala prezidentka Čaputová přivítání. Papež ji ujistil, že se cítí dobře a tato cesta mu vlévá energii.

Na dnešním programu měl papež František ještě ekumenické setkání na bratislavské nunciatuře. Přivítal ho luterský biskup Milan Elko, který stojí v čele slovenské ekumenické rady církví: "Chceme si žehnat a pohlížet na sebe přejícně. Takto pohlížíme i na vaši návštěvu a na její ovoce," řekl papeži o vztazích jedenácti církví sdružených v ekumenické radě. František ve své promluvě označil ekumenické kontakty za jeden z křesťanských pokladů a pozval k jejich dalšímu rozvíjení. Zmínil i dobu komunistické totality s náboženskou nesvobodou. "Teď vás spojuje úsek cesty, na kterém zakoušíte, jaké je pěkné, ale zároveň i těžké žít víru ve svobodě. Existuje totiž pokušení znovu se stát otroky, jistě už ne nějakého režimu, ale ještě mnohem horšího otroctví, toho vnitřního," řekl papež František, který při předchozí několikahodinové návštěvě Budapešti zdůraznil, že zakořenění ve víře nevylučuje vstřícnost vůči ostatním. V Bratislavě papež zmínil pomoc chudým i v souvislosti s pandemií covidu-19: "Jen tehdy, když budeme stát na straně nejslabších, zvláště v tomto bolestivém období, se dostaneme z pandemie skutečně všichni," řekl před představiteli církví a náboženských společností. Zároveň ocenil pohostinnost Slováků.

Po dnešním soukromém setkání s členy Tovaryšstva Ježíšova čeká papeže další program zítra v Bratislavě, v úterý v Prešově a Košicích a o středečním svátku Sedmibolestné Panny Marie bude sloužit poutní bohoslužbu v Šaštíně na západě Slovenska. Radost z jeho příjezdu do země dávali najevo lidé, s nimiž hovořila kolegyně Jaroslava Otradovcová na Letišti M. R. Štefánika. "Viděly jsme ruku Svatého otce, ale na tom až tak nezáleží. Jde o tu duchovní blízkost. Těšíme se z toho, že přijel na Slovensko a věřím, že zanechá velkou stopu v našich dějinách. Nejenže věřím, to je jisté," vyslovila jedna z řeholnic ze skupinky sester Božského Vykupitele. Na místě bylo několik stovek místních farníků z Vajnor, kde se v roce 1990 uskutečnila historicky první papežská návštěva, když do Bratislavy v rámci své československé cesty dorazil Jan Pavel II. O Františkovi jedna z přítomných žen řekla: "Velmi si ho vážíme jako člověka a jsme rádi, že toto můžeme zažít. To je dané shůry," vyjádřila Bratislavanka, která papežovo přistání sledovala s manželem a dětmi.    

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony