Papež František: Solidarita je cestou, abychom vyšli z krize lepší

Papež František:
2. září 2020 Události Autor: Eva Svobodová

Při dnešní generální audienci se papež František poprvé od konce února setkal s věřícími venku, a to na nádvoří papežského paláce. Hlavním tématem jeho promluvy byla solidarita.

Poukázal na to, že v dnešním světě, kde je vše propojené, je solidarita zcela nezbytná. František ji charakterizoval jako mentalitu, kdy uvažujeme v kategorii společenství a upřednostňujeme dobro všech před shromažďováním statků jen pro některé. Není to tedy jen pomoc druhým, ale spravedlnost. Papež ji vztáhl také na otázku ekologie: Aby provázanost byla solidární a přinášela plody, musí být silně zakořeněna v člověčenství a přírodě stvořené Bohem… Chceme být vládci země, ale ničíme biodiverzitu a ekologickou rovnováhu. Vzpomenul na konkrétní případ rybářů, kteří nedávno vytáhli z moře 24 tun odpadu, z nichž polovinu tvořily plasty. K tomu poznamenal: „Vidíte, takto ničíme Zemi, nemáme solidaritu se Zemí, která je darem.“

Do vzájemného kontrastu pak papež postavil biblická vyprávění o stavbě Babylonské věže a o seslání Ducha Svatého. V prvním případě se podle něj lidé snažili dosáhnout jen svého cíle, aniž by brali ohled na stvoření a Stvořitele. František v tom spatřuje souvislost s dneškem: „Budujeme věže a mrakodrapy, ale ničíme společenství.“ Letnice jsou oproti tomu zcela jiné, podle papežových slov se při nich zpřítomnil Bůh a vdechl víru pospolitosti, která se sjednotila v různosti a solidaritě: „Různost a solidarita se spojily v harmonii, toto je cesta,“ uvedl. Svá slova také vztáhl na aktuální situaci koronavirové krize: „Solidarita je dnes tedy cestou, kterou je třeba se vydat do postpandemického světa k uzdravení našich mezilidských a sociálních chorob. Neexistuje žádná jiná. Buď půjdeme cestou solidarity, nebo budou věci horší... Musíme si vybrat.“

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony