Papež František: "Každé stvoření je odleskem nekonečné Boží moudrosti a hodnoty"

Papež František: "Každé stvoření je odleskem nekonečné Boží moudrosti a hodnoty"
16. září 2020 Události Autor: Eva Svobodová

Při dnešní generální audienci se papež s věřícími znovu setkal na nádvoří sv. Damase, které se nachází uvnitř papežského paláce. Tématem jeho promluvy bylo Františkovi blízké téma ekologie neboli péče o „společný domov“, jímž je všechno stvoření. 

Ten, kdo vykořisťuje přírodu a zajímá ho jen její užitečnost, chová se podle něj stejným způsobem také k lidem. Lékem na antropocentrismus, kdy do středu všeho klade člověk sám sebe, je podle papežových slov kontemplace neboli ztišení se a naslouchání věcem a lidem kolem nás. Díky tomu „objevujeme ve věcech vnitřní hodnotu, kterou jim udělil Bůh,“ řekl. V této souvislosti František připomněl sv. Ignáce z Loyoly, který „nás nabádá uvažovat o tom, jak Bůh hledí na své tvory a radovat se s ním,“ dodal. Zdůraznil také, že coby lidé jsme součástí přírody, stvoření: „To z nás činí protagonisty a ne jen diváky“. Propojení mezi lidmi a přírodou papež podtrhl i myšlenkou, že kdo vykořisťuje přírodu, začne dříve nebo později vykořisťovat také druhé. Naším úkolem je podle Františka předat Boží stvoření dalším generacím tak, aby i ony „ji mohly užívat a těšit se z ní“. Dodal: „To je úkolem nás všech. Každý se má stát strážcem společného domu. Každý má chválit Boha za jeho stvoření a chránit je,“ zakončil svou promluvu.

V reakci na úterní vraždu kněze Roberta Malgesiniho v severoitalském městě Como přidal papež na závěr audience také modlitbu za něj a všechny, kteří pomáhají jako tento duchovní potřebným lidem.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony