Registr pro homosexuální páry schválili v Římě

Registr pro homosexuální páry schválili v Římě
28. ledna 2015 Události Autor: Hana Sedláková

Římští radní dnes schválili normu umožňující partnerům stejného pohlaví symbolickou registraci. Podle italských médií tak chce město dát najevo svůj názor a vyvinout tlak na vládu, aby stanovisko rovněž uzákonila.

Do nově schváleného registru se budou moci nechat zapsat homosexuální páry, které sdílí společnou domácnost déle než rok. Zapsání doprovodí ceremonie za přítomnosti zástupce města, a to v prostorách, kde se obvykle konají svatby. Svazek bude mít ovšem jen symbolickou hodnotu. Nebudou z něj vyplývat žádné právní nároky jako je například povinnost informování o zdravotním stavu partnera, majetkoprávní vypořádání a podobně.

Automaticky budou do registru zaznamenána jména osob stejného pohlaví, které uzavřely sňatek či registrované partnerství v zahraničí.

Římská rada tuto normu přijala většinou 32 proti 10 hlasům přítomných zastupitelů. Pro byla vládnoucí středo-levá koalice a protestní Hnutí pěti hvězd, proti návrhu se postavili konzervativci, včetně strany bývalého premiéra Silvia Berlusconiho.

Zdroj: čtk, hak