Pandemie i přírodní katastrofy jsou menšími boji než ten proti zlu, říká o Pouti smíření Grolich

Pouť smíření
31. července 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Pouť smíření s uctěním památky německých obyvatel vyhnaných z Brna po skončení druhé světové války začala v sobotu dopoledne u kříže nedaleko Pohořelic. Tam se na úvod sešlo asi 250členné shromáždění. Celá Pouť smíření pak vyvrcholí v 18 hodin v zahradách augustiniánského opatství na Starém Brně.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich zmínil, že se o něm říká, že se mu při funkci přihodilo to nejhorší, co ho mohlo potkat - covid i tornádo. Podle mnohých zlo, podobně jako záplavy v Německu. Grolich ale vidí opravdové zlo v něčem jiném. „Já osobně si myslím, že je mnohem horší, když se musíme vypořádat s katastrofami nebo se zlem, které pochází zevnitř nás. Protože ty události, které si dnes tady připomínáme, nezpůsobilo žádné vnější zlo, ale to uvnitř nás. Doufám, že s ním nikdy nebudu muset bojovat a že se s ním nikdy v životě nepotkám. A proto považuji za důležité, že se konají akce na připomínku takových historických událostí, že umíme přiznat chybu a poučit se do budoucna.“

Na shromáždění promluvila i farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká, prezidentka festivalu Meeting Brno, který pouť smíření letos popatnácté pořádá: „Cesta, na kterou se dnes vydáme, není jen obyčejným fyzickým cvičením. Chystáme se na další Pouť smíření. Ve stopách těch, kteří po ní vyšli v opačném směru až k tragickému konci. Milé sestry, milí bratři, vzácní přátelé, přeji Vám, abyste každý krok této pouti naplnili vědomím a vděčností za to, že můžeme jít svobodni. Češi s Němci, Němci s Čechy, lidé s lidmi. My všichni spolu, bok po boku. Z hloubi srdce vám přeji požehnanou cestu. Chvíli sami, chvíli spolu. S Bohem i s lidmi.“

pout_smireni_2021_holik

foto: Martin Holík, Radio Proglas, 2021

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony