Památník Terezín přijímá předměty spojené s pronásledováním lidí za války

Památník Terezín přijímá předměty spojené s pronásledováním lidí za války
3. dubna 2018 Události Autor: Mariana Ambrožová

„Minulost nepatří do popelnic,“ s takovou výzvou se na veřejnost obrátil Památník Terezín. Jeho pracovníci zvou zájemce, aby instituci darovali předměty a dokumenty spojené s perzekucí občanů za druhé světové války.

Památník Terezín, který uchovává památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace, nyní vyhlásil celonárodní výzvu s cílem zachránit co nejvíce existujících dobových předmětů. „Už vymírá generace, která druhou světovou válku zažila. Ještě děti této generace mají k dokumentům svých rodičů větší vazbu, ale už její vnuci nebo pravnuci mohou tyto předměty považovat za nepotřebné a k vyhození,“ uvedla vedoucí dokumentačního oddělení Památníku Terezín Michaela Dostálová.

V současnosti instituce už návštěvníkům představuje například kufry, se kterými Židé do ghetta přicházeli, vězeňský mundůr, občanské průkazy nebo fotky.

Autoři výzvy doufají, že se takto podaří zachránit mnoho věcí před vyhozením do popelnice a děkují předem všem dárcům za pomoc při rozšíření sbírky Památníku Terezín. Pro účel výzvy byla zřízena speciální e-mailová adresa vyzva@pamatnik-terezin.cz, prostřednictvím které se lze na pracovníky Památníku obracet s nabídkami.