Pákistánský soud zprostil křesťanku Bibiovou viny

Pákistánský soud zprostil křesťanku Bibiovou viny
29. ledna 2019 Události Autor: Hana Strašáková

Pákistánský nejvyšší soud dnes potvrdil osvobození křesťanky Asii Bibiové, která byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti za údajnou urážku islámského proroka Mohameda. Učinil tak odmítnutím petice, kterou radikální islamisté požadovali, aby žena byla popravena.

Osvobozující rozsudek vynesený 31. října loňského roku tak nabyl definitivně právní moci poté, co si skupina islamistických aktivistů, nespokojených s jejím propuštěním, třídenními pouličními manifestacemi vynutila dovolání k nejvyššímu soudu, podané muslimským předákem Qari Salaamem.

Asia Bibiová byla zatčena v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami, které následně tvrdily, že urazila proroka. O rok později ji soud uznal vinnou a vzhledem k tomu, že v Pákistánu se urážka islámu trestá smrtí, ji poslal na popraviště. Verdikt ale loni v říjnu zvrátil nejvyšší soud, který dospěl k závěru, že žalobci nebyli schopní dokázat, že souzená matka čtyř dětí porušila zákon. Advokát ženy Saif ul Malook, který musel z bezpečnostních důvodů opustit zemi, se vrátil do Islamábádu, aby byl přítomen dnešnímu přelíčení, které probíhalo za maximálních bezpečnostních opatření. Budova soudu byla obklíčena policií a armádou. Útočiště advokátovi i křesťance Bibiové chtěla v české vládě vyjednat strana KDU-ČSL v čele s Pavlem Bělobrádkem. Útočiště pro ohrožené pákistánce v souvislosti s tímto případem nabízely i jiné země. Sama Bibiová odmítla, že by proroka urazila. Od svého propuštění z vězení se skrývala společně s manželem na neznámém místě pod ochranou policie. Nyní tedy mohou z Pákistánu vycestovat. Jejich pět dcer již obdrželo azyl v Kanadě. Poprvé po devíti letech vězení tak bude moci být celá rodina spolu.

Případ vyvolal velké emoce v Pákistánu i v zahraničí. Značné protesty, které v zemi vyvolalo osvobození Bibiové, se úřadům podařilo zmírnit poté, co slíbily, že obviněnénedovolí do zahraničí odcestovat. Rozsudek v celém světě pobouřil křesťany, zatímco v Pákistánu muslimští extremisté trvají na popravě a útočí na ty, kdo se Bibiové zastávají. Tak byli v roce 2011 zavražděni pákistánský ministr pro menšiny a guvernér provincie Paňdžáb. Islamistická strana Tehríke Labajk dokonce žádala smrt předsedy nejvyššího soudu a dalších dvou soudců, kteří trest smrti zvrátili. Úřadující šéf strany Šafík Amíní dnes soud před vynesením verdiktu znovu varoval před výrokem ve prospěch Bibiové.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony