Oprava kostela sv. Jakuba v Brně se prodraží, dárci mohou adoptovat vitrážové tabulky

Oprava kostela sv. Jakuba v Brně se prodraží, dárci mohou adoptovat vitrážové tabulky
15. září 2022 Události Autor: Jitka Uhnavá

Rekonstrukce brněnského kostela svatého Jakuba se kvůli neočekávaným závadám výrazně prodraží. Opravy gotického chrámu probíhají už deset měsíců, části budovy jsou ale v horším stavu, než farnost očekávala. Finální náklady proto vzrostou řádově o miliony.

Komplikace jsou hlavně v oblasti střechy a kamenných ozdob. „Krovy jsou v horším stavu, než se předpokládalo. Druhým velkým problémem jsou kamenné prvky u kostela, převážně vimperky. Ačkoli jsme původně počítali pouze s údržbou, bude na mnohých místech nutná úplná výměna,“ sdělil farář Jan Pacner.

Manažer projektu Aleš Taufar chce k situaci přistoupit zodpovědně, i když to bude znamenat větší výdaje. „Chceme, aby se kameny nemusely dalších 40 let opravovat,“ vysvětlil.

Farnost se snaží sehnat také finance na nová okna. Namísto poválečného provizoria se vrací vitrážové zasklení. „Sklo samotné je už ve velmi špatném stavu, takže jsme se rozhodli udělat jednoduché kosodélníkové vitráže ve dvou odstínech žluté barvy. Půjde o jednotlivé tabulky, které bude možné si ‚adoptovat‘ za částku 500 korun,“ popsal Pacner.

Skleněných tabulek bude v oknech svatého Jakuba celkem 9 tisíc. Lze je také symbolicky věnovat blízkým a každý dárce si může dokonce vybrat, kde bude právě jeho díl umístěn. Přispět může veřejnost na webu jakubovaokna.cz.

Na podporu kostela se uskuteční také výstava v galerii Vaňkovka, která potrvá od 21. září do 10. října. Jako součást expozice si návštěvníci prohlédnou také 16metrový model kostela sv. Jakuba. Pomocí platebních terminálů mohou zájemci podpořit opravy přímo na místě nebo částku zaslat na účet farnosti.