Opoziční poslanci se obracejí na ÚS kvůli zdanění církevních náhrad

Opoziční poslanci se obracejí na ÚS kvůli zdanění církevních náhrad
6. června 2019 Události Autor: Filip Breindl

62 poslanců z klubů Pirátů, křesťanských a občanských demokratů, Starostů a TOP 09 podepsalo návrh Ústavnímu soudu na zrušení zákona o zdanění církevních restitučních náhrad. Podobně před časem konala skupina senátorů. Poslanecký podnět podle Marka Bendy z ODS více zdůrazňuje dopad zákona na nekatolické církve a židovskou obec.

"Menší církve bez historického majetku zdaněním celé náhrady jsou zdaněny efektivně mnohem více než církev katolická. Pro tyto menší církve může mít takové zdanění rdousivý efekt," řekl Benda. "Kromě křesťanských církví, kde dochází k tomu, že jednou okradený je teď okradený i podruhé, se to týká také federace židovských náboženských obcí, kde to komunisté dotáhli do dokonalosti. Tady okrádají zavražděného, což je zločin, který musí posoudit Ústavní soud," doplnil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka vláda udělala obrovský zásah do právní jistoty v České republice bez toho, aby se vůbec pokusila jakkoli vyčíslit, že církevní restituce byly v minulosti nepřiměřené. "Bez toho, aby vláda jakýmkoli způsobem doložila nepřiměřenost restitucí, je zpětně zdaňovat je pro mě naprosto nepřijatelné," poznamenal Ferjenčík.

Normu o zdanění finančních náhrad pro církve navrhli komunisté a její schválení s nimi prosadili zákonodárci za ANO, sociální demokracii a SPD. Prezident Miloš Zeman zákon podepsal 2. května, v účinnost vstoupí od ledna. Opoziční poslanci proto požádali Ústavní soud o přednostní projednání jejich návrhu.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony