Smysl velehradské poutě spočívá v duchovním setkání, míní arcibiskup Graubner

4. července 2014 Události

Až do zítřejšího večera se na Velehradě konají Dny lidí dobré vůle. Letos se věnují významu rodiny. Pouť vyvrcholí slavnostní bohoslužbou v den výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Souběžně se na Velehradě koná i zasedání České biskupské konference. Radio Proglas má na místě živé studio, jehož hostem byl i olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

První ročník Dnů lidí dobré vůle byl v roce 2000. Jak byste zhodnotil jejich patnáctiletou historii?
Jsem spokojený už řadu let, protože Dny od začátku plnily očekávání. Samozřejmě jsme nemohli zůstat jenom u toho. Život jde dál a každý rok je očekávání trošku jiné. Letos se snažíme být otevřeni tématu rodiny, proto je tady řada nových aktivit s akcentem pro rodinu. Třeba nové pódium mládeže s tématem „Mládež fandí rodině“.
 
Hlásání evangelia věrozvěstů Cyrila a Metoděje nebyl jenom znějící zvon, ale bylo to svědectví, které chtělo do života s Kristem vtáhnout všechny. A to je i náš úkol.
 
Vloni jsme zde na Velehradě slavili významné výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Letos nejde o jubilejní ročník, jaký by měl být a co by měl návštěvníkům přinášet?
My sem ke kořenům přicházíme každý rok. Musím vzpomenout třeba na poutě, které probíhaly za komunismu. Tehdy nešlo dělat žádné slávy, ale lidí tady bylo, myslím, dokonce více, než bývá teď. Samozřejmě bývalo tu velmi mnoho Slováků. Vždycky šlo především o duchovní setkání, o přijímání svátostí. To také zůstává každý rok našim cílem a vrcholem těchto poutí. Snažíme se, aby byly poutě otevřené i pro lidi církvi vzdálenější, či ne plně praktikující svátostný život. Ti sem nepřijdou kvůli duchovnímu a náboženskému prožitku, ale kvůli atmosféře a bohatému programu, které však také vyrůstají ze stejných kořenů. Cyril a Metoděj k nám přišli proto, aby budovali křesťanskou kulturu. Jejich hlásání evangelia nebyl jenom znějící zvon, ale bylo to svědectví života, které chtělo vtáhnout do života s Kristem podle evangelia všechny, a to je samozřejmě i náš úkol.
 
Co byste vzkázal těm, kteří tu dnes nemohou být, a dění ve Velehradě sledují pouze zprostředkovaně?
Myslíme na ně nejen v tuto chvíli, ale mysleli jsme na ně už při přípravě programu. Přeji šťastnou cestu všem, kteří uvidí tohle pozvání a mají chuť se sem vydat. Přeji jim šťastnou cestu, aby přišli mezi nás a mohli nasát něco z místní atmosféry. Přeji jim také, aby byli citliví a otevření pro to, co evangelium dává skrze ty, kteří se mu otevřeli.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony