Ohlasy brněnské konference: Jde to na hloubku

Ohlasy brněnské konference: Jde to na hloubku
12. července 2014 Události Autor: Filip Breindl

Na Otčenáš, modlitbu Páně se zaměřuje probíhající ročník Katolické charismatické konference. Na brněnském Výstavišti se na ní sešlo několik tisíc účastníků, podle pořadatelů zřejmě nejvíce v historii. "Jedinou trochu větší komplikací jsou kratší přestávky, při kterých vznikají fronty," popsala za organizátory Kateřina Lachmanová.

"Líbila se mi diskuse o výzvách papeže Františka," zmínila jedna z respondentek naší ankety, v níž jsme se zajímali, jaký z paralelních programů pátečního večera si účastníci konference vybrali. Debatu mons. Tomáše Holuba, generálního sekretáře České biskupské konference, karmelitána Vojtěcha Kodeta či sestry Veroniky Barátové z Komunity Blahoslavenství zmínila řada z nich. "Udělala mi radost slova otce Kodeta, když uváděl na pravou míru radost ze současné popularity papeže Františka - řekl, že ta by pro nás neměla být měřítkem a za papežem bychom měli stát i ve chvílích, kdy nebude oslavován, kdy o něm nebudou psát jako o nejlépe oblékaném člověku a podobně," řekl další účastník konference, který se s dojmy podělil s redaktory Proglasu na brněnském Výstavišti.

"Je to především úžasné společenství, což se někdy nedaří ve farnostech. Tam někdy, jak říká můj kolega, často jenom´mšíme´, to znamená, že pouze jdeme na bohoslužbu a tím pro nás skončí společenství. Málokdy je tady takto velká příležitost sejít se dohromady a sdílet radost a Boží přítomnost. Je to unikátní věc a je vidět, že zájem je veliký a na lidi to dobře působí, a to je dobře. Není to nic umělého, vychází to zevnitř a i proto jsem tady rád," uvedl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který podle svých slov na charismatickou konferenci jezdil i v předchozích letech, kdy ještě nebyl poslancem a členem vlády. "Teď mám na všechno bohužel mnohem méně času, naopak více lidí za mnou přichází s pozdravem či nějakým přáním, patří to ke službě," konstatoval Bělobrádek, který ve studiu Proglasu vyjádřil přání, aby se účastníci charismatické konference modlili za politiky.

"Je tady pokojná atmosféra. Jsem překvapena, že i během dopolední adorace nebo během přednášek je v hlavním sále až do poslední řady klid, lidé pozorně sledují a modlí se. To je pro mne až s podivem, protože v minulých letech už byl v zadních řadách takový frmol, zábava u kávičky a podobně. Letos je to takové pokojné, ukázněné soustředěné, jde to na hloubku," hodnotí Kateřina Lachmanová.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony