Odkaz oběti komunistické šikany biskupa Hloucha připomíná dokument, výstava i dnešní bohoslužba

Odkaz oběti komunistické šikany biskupa Hloucha připomíná dokument, výstava i dnešní bohoslužba
10. června 2022 Události Autor: Adéla Šimoníková

Dnes je to právě 50 let od úmrtí českobudějovického biskupa Josefa Hloucha. 120. výročí jeho narození připadlo na 26. března. V katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích odslouží dnes od 17 hodin vzpomínkovou mši jeho současný nástupce, biskup Vlastimil Kročil. I na dalších místech chystají akce k jubileím tohoto svědka víry, označovaného církví za nekrvavého mučedníka komunismu. Proglasu je přiblížil církevní historik P. Martin Weis, který působí na Teologické fakultě Jihočeské univerzity (TF JU) a je postulátorem Hlouchova beatifikačního procesu.

Profesor Weis se podílel na vzniku výstavy Cesta k blahořečení jednoho z nás, kterou připravilo Pastorační středisko českobudějovického biskupství se spolkem Most a je volně dostupná. „Je to 12 velkých plakátů, které si duchovní mohou barevně vytisknout ideálně na formát A3, použít se dá například na Noc kostelů,“ doporučil Martin Weis a přiblížil obsah expozice, která už je k vidění například v Prachaticích: „Dokumentuje život biskupa Hloucha, jeho vztah ke kněžství, rodině, výuce náboženství apod. Byla vytvořena na základě archivních dokumentů včetně mé životopisné knihy o něm a dobových fotografií. Stojí za zhlédnutí a myslím, že na Noc kostelů bude příjemným oživením pro návštěvníky.“

Pro vysílání Proglasu P. Weis upozornil i na dokument z cyklu Svatí promlouvají. Vznikl při TF JU a je volně dostupný na fakultním Youtube kanálu: „Jsou tam záběry archivních materiálů, které jako postulátor procesu mám, třeba jeho deníku, který si psal jako bohoslovec v tzv. malém semináři v Kroměříži nebo v době internace. Jsou tam vidět i jeho křestní list či doktorský diplom. Pak je tam vyprávění o celé jeho životní pouti.“

Kde všude je možné se letos s životním příběhem biskupa Josefa Hloucha blíže seznámit? Poslechněte si v audiozáznamu našeho rozhovoru s církevním historikem Weisem:


Devátý českobudějovický biskup Josef Hlouch se narodil 26. března 1902 v Lipníku u Třebíče. Na kněze byl vysvěcen ve svých 24 letech v Olomouci, později tam vyučoval na teologické fakultě. Biskupem v Českých Budějovicích se stal necelý rok před komunistickým převratem v Československu. Od května 1950 byl internován v biskupské rezidenci, od roku 1952 pak mimo diecézi, kam se směl vrátit teprve za politického uvolnění roku 1968. Nastupující normalizace znovu jeho působení utlumila. Zemřel 10. června 1972 na následky šikany, kterou trpěl od příslušníků komunistické StB. Od roku 2018 běží diecézní fáze procesu blahořečení tohoto nekrvavého mučedníka komunismu.