Odkaz Arnošta Lustiga představuje výstava v Bruselu

Odkaz Arnošta Lustiga představuje výstava v Bruselu
22. září 2022 Události Autor: Adéla Šimoníková

„Já chci být člověk“. Vernisáž otevřela výstavu s tímto názvem v planetáriu Královské belgické observatoře v Bruselu. Připravil ji Nadační fond Arnošta Lustiga, který před dvěma lety založili potomci zesnulého židovského spisovatele a myslitele, syn Josef a dcera Eva.

Nápad vznikl v souvislosti s předsednictvím České republiky v Radě Evropské unie: „Chtěli jsme se stát součástí oficiálního doprovodného kulturního programu České republiky, tak jsme vymysleli výstavu, která je českou vizitkou humanismu. Takže ten záměr je představit humanistický odkaz Arnošta Lustiga v rámci této výstavy,“ vysvětluje Eva Lustigová.

V rámci expozice jsou použity aforizmy, které Arnošt Lustig zanechal ve svých knížkách, rozhovorech nebo esejích. V rozhovoru pro Proglas Lustigová přiblížila poselství výstavy: „Udělali jsme z toho vlastně příběh výstavy ve třech kapitolách o tom, jak obrovská propast existuje mezi pokrokem ve vědě a pokrokem v našem lidství.“

Výstava je putovní a dostane se i do České republiky. Od května příštího roku ji můžete navštívit v pražské hvězdárně na Petříně a následně také v Brně. Poslechněte si celý rozhovor, který vedla moderátorka Jitka Ingrová:

 

vystava_Brusel_smyslova