Obyvatelé Mozambiku potřebují naši pomoc, upozorňuje Sant'Egidio

Obyvatelé Mozambiku potřebují naši pomoc, upozorňuje Sant'Egidio
21. července 2021 Události Autor: Eva Svobodová

Nezapomínejme na Mosambik – k tomu dnes vyzvali na tiskové konferenci v Římě zástupci Komunity Sant'Egidio. Katolické laické společenství, jež vzniklo v roce 1968 v Itálii, působí ve více než 70 zemích světa. Ve východoafrickém Mosambiku je přítomné 30 let a kromě dalšího se diplomaticky podílelo na ukončení tamní občanské války v roce 1992, kdy jednalo se znesvářenými stranami a zprostředkovalo mír. 

Nyní Komunita Sant’Egidio upozorňuje svým novým apelem světové vlády, že Mosambik  aktuálně ohrožuje terorismus. Na útěku je podle jejích údajů asi 800 000 obyvatel, z toho polovinu tvoří děti. Zemi také hrozí humanitární krize, proto Komunita pro Mosambik vyhlásila finanční sbírku. Pro distribuci pomoci se organizace může opřít o síť svých pracovníků a dobrovolníků působících v několika tamních regionech.

sant'Egidio upozorňuje na to, džihádističtí bojovníci se snaží zmocnit kontroly nad celým Mosambikem a vytvořit v něm Islámský stát. Radikální skupiny islamistů svými činy ohrožují především občany mosambické provincie Cabo Delgado, která sousedí s Tanzanií. Zapalují vesnice a stínají hlavy mužům i ženám. Současný konflikt v Mosambiku trvá od října 2017 a podle oficiálních údajů má na kontě životy 2800 lidí.

Více informací o sbírce a celé výzvě naleznete zde.

foto: Pavel Šaněk, Radio Proglas

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony