Obec Líbeznice zdobí nová kaplička svaté Ludmily

Obec Líbeznice zdobí nová kaplička svaté Ludmily
22. listopadu 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Kaplička svaté Ludmily zdobí nově obec Líbeznice v okrese Praha-východ. Požehnal ji včera místní farář Vladimír Málek. Kapličku, kterou zcela financovala obec ze svého rozpočtu, postavili v rámci celkové rekonstrukce veřejných prostranství nejstarší části obce.

K dedikování svaté Ludmile došlo ze dvou důvodů. "Jsme v roce připomínky 1100. výročí úmrtí této světice, a také proto, že Líbeznicemi mohla kdysi na svých cestách mezi Prahou a svým rodným Mělníkem projíždět", řekl pro Proglas místostarosta obce Jan Havlíček. „V roce 2018 jsme vyhlásili architektonickou soutěž na úpravu veřejných prostranství v nejstarší části obce. Během letoška jsme se zamýšleli nad tím, jak kapličku nazvat. V návrhu neměla žádné jméno, byla to jen kaplička, která by tam měla vzniknout. No a protože si v letošním roce připomínáme svatou Ludmilu, tak jsme se rozhodli kapličku zasvětit právě jí,“ vysvětlil s tím, že v pátek došlo k ukončení její stavby. V neděli pak byla požehnána místním knězem.

„Je to subtilnější stavba, není to nic velkého. Má betonový skelet, do kterého je vsazena bronzová soška svaté Ludmily,“ představil pro posluchače místostarosta Jan Havlíček, jak novostavba kapličky vypadá. „Uvědomujeme si s kolegy z vedení obce, že kapličky odnepaměti byly součástí venkovské architektury. Proto i ten nápad vybudovat novou kapličku v moderním pojetí, protože ta naše není žádnou replikou historické stavby, ale je to moderní ztvárnění kapličky v 21. století, tak se nám ten nápad líbil. A jsme přesvědčení o tom, že veřejný prostor oživuje a zkvalitňuje,“ dodal. Na webu obce pak prosí o ochranu města na přímluvu této světice: „Nechť svatá Ludmila nad Líbeznicemi bdí a drží ochrannou ruku!“