O pokroku národů po 50 letech - Křehká tvář rozvoje v globalizovaném světě

O pokroku národů po 50 letech -
24. listopadu 2017 Události Autor: Filip Breindl

K 50. výročí encykliky Pavla VI. Populorum progressio vydala Pracovní skupina pro sociální otázky České biskupské konference publikaci Křehká tvář rozvoje v globalizovaném světě. Přispěli do ní odborníci na sociální etiku, ekonomii či přírodní vědy.

"Ta encyklika Populorum progressio poukazuje na závažný problém a předjímá, že pokud se tento problém nebude řešit, přinese spoustu obtíží a těžkostí. Jde o problém rozevírání nůžek mezi bohatým severem a chudým jihem. Ukazuje se to třeba v otázce migrace. Encyklika ukázala před padesáti lety cestu, jak hledat řešení tohoto problému, a to je vnímání člověka a podpora jeho integrálního rozvoje a zároveň úsilí o mezinárodní solidární rámec. Jsou to myšlenky, které zůstávají aktuální i v kontextu současných problémů, které řešíme," uvedl editor publikace, morální teolog Jindřich Šrajer působící na českobudějovické teologické fakultě. Dodal, že při výběru autorského týmu byl kladen důraz na zastoupení vědců z různorodého názorového spektra tak, aby tato monografie byla co nejvyváženější a pokud možno ne jednostranná. "Jsou tam autoři, kteří nejsou členy katolické církve, ale pohybují se v oblasti sociálních otázek a jsou v ní erudovaní. Záměrem knihy bylo vyjádřením dialogu společnosti a církve," vysvětluje Jindřich Šrajer. Svůj příspěvek připravil i geochemik, ekolog a politik Bedřich Moldan, podle něhož myšlenkové proudy v katolické církvi v období po druhém vatikánském koncilu do značné míry souzněly s určitými myšlenkami v oblasti péče o životní prostředí, které "hýbaly tehdejším vyspělým světem, vlastně celým světem, a přinesly své ovoce, když dodneška zcela zásadně ovlivnily a upravily obecné chápání úlohy člověka ve světě a jeho vztahu k přírodě a ke stvoření." 

Encyklika Populorum progressio byla vydána papežem Pavlem VI. 26. března 1967. Po 50 letech zůstává důležitým textem katolické sociální nauky a podle Jindřicha Šrajera se kontinuita s ní projevuje i v učení papeže Františka. "Přináší nové akcenty a důrazy, například problémy chudého světa, který je v encyklice Populorum progressio obsažen," podotýká Šrajer. V souvislosti s novými výzvami a etickými otázkami se v knize objevuje text o migraci a rozvoji, který připravil teolog Petr Štica. "Jde sice o téma, které v encyklice není přítomné, ale zároveň jde o téma, které se v současnosti velmi intenzivně diskutuje," vysvětluje. Spojení odborníků z různých oblastí při zpracování publikace oceňuje generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl: "Všechny mezioborové přesahy považuji za radost pro sebe. Člověk si může a má dovolit vstupovat z jednoho oboru do druhého, abychom získali celkový obraz, který nás vede k hrdosti, ale také k zodpovědnosti."  
 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony